Őszi trágyázási útmutató

Őszi trágyázási útmutató

Sokat olvashatunk, hallhatunk a növények általános kondíciójáról, amelyhez többek között a megfelelő tápanyag ellátás is szorosan kapcsolódik. Ha a termesztett növényeink jó kondícióban vannak, akkor jobban ellenállnak a kórokozóknak, kártevőknek, és egészségesebb termést tudunk betakarítani, amelyet hosszabb ideig lehet tárolni. De hogyan is tudunk hozzájárulni a növény jó kondíciójához ősszel? Egy rövid útmutatót ismertetünk a termelőkkel a következőkben az őszi műtrágyázáshoz.

A növényeknek három legnagyobb mennyiségben szükséges tápeleme a nitrogén, foszfor és a kálium.

Nitrogén

A nitrogént többször is pótolni kell a termelés során. Mivel gyorsan kimosódik a talajból, ezért ősszel minimális mennyiséget kell kijuttatni. Abban az esetben, ha nagy mennyiségű növényi maradványt, vagy lombot dolgozunk be a talajba, akkor szükséges nitrogén tartalmú műtrágyát kiszórni. Azok a mikroorganizmusok, amelyek a növényi maradványok lebontását végzik, felhasználják a talaj nitrogén tartalmát, így a növények nitrogén hiánytüneteket mutathatnak, és így az ellenkezőjét érjük el a bedolgozással. Ezt hívjuk pentozán hatásnak. Amennyiben nem teljesen érett szerves trágyát forgatunk a talajba, akkor keverjünk hozzá nitrogén műtrágyát, így annak a nitrogén tartalmát fogják felhasználni a lebontó mikroorganizmusok és nem a talajban lévőt. 

Foszfor

A foszfor is nélkülözhetetlen tápelem a növények számára. Mivel a talajban könnyen lekötődik, ezért nem kell a kimosódástól tartani. A növények csak a gyökérzónájuk környezetében lévő foszfort tudják felvenni. A foszfor nagyon lassan mozog a talajban, maximum 5 centimétert évente, ezért az ősszel kiszórt foszfor tartalmú műtrágyát mindig dolgozzuk a növények gyökérzónájába a szervestrágyával együtt. Ezeket a műtrágyákat megosztva érdemes kiszórni, ősszel a 80-90%-át, míg tavasszal a 10-20%-át, hogy a fiatal, kelő növények fokozódó foszforigényét ki tudjuk elégíteni tavasszal, ezzel is segítve a megfelelő gyökérfejlődést. Mivel a foszfor tartalmú műtrágyáknak nincs perzselő hatása, ezért nagyobb mennyiséget is kitehetünk egy adagban.

Kálium

A kertészeti növények szinte mindegyikének igen magas a kálium igénye. A kálium műtrágyák perzselőhatása miatt, inkább kerüljük a nagy adagú kiszórását. Lehetőleg a kálium műtrágyázás alkalmát növeljük, ne a mennyiséget. Az ősszel kijuttatott adagot is a talajműveléssel egymenetben dolgozzuk be a talaj gyökérzónájába a foszforral és a szervestrágyával együtt. 
A foszfor és kálium pótlásához használjunk Kiskertész Lubofos 12 terméket, amely 12% foszfort és 20% káliumot tartalmaz, 20-70dkg/100m2 dózisban.
Amennyiben nitrogént is szeretnénk kijuttatni ebben az időszakban, használjunk Kiskertész NPK 15-15-15 műtrágyát, amely egy kiegyensúlyozott hatóanyag tartalmú komplex műtrágya. Kertészeti kultúrák esetén 3-6kg/100 m2 dózisban juttassuk ki.
A pentozán hatás elkerülése érdekében pedig használjuk a Kiskertész ammónium-nitrát 34%, vagy a Kiskertész MAS 27% műtrágyákat. 

Kiskertész műtrágyacsalád

Kerti kalendárium

Márciusi teendők kiskertünkben

A tavasz első hónapjában érdemes előkészítenünk zöldségeskertünk talaját, amelybe a hónap végén a korai zöldségeket vethetjük el.

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.