Levélpirosító ribiszke-levéltetű

Levélpirosító ribiszke-levéltetű

A levéltetvek több, mint 150 vírust terjesztenek, az egyik legveszedelmesebb, általában több tápnövényű kártevők. A tojások a fakéreg repedéseiben, a fák rügyein, növényi részeken vagy egyéb rejtekhelyeken telelnek, majd márciusban kelnek ki a lárvák. Évente minimum négy nemzedékük is kifejlődik. A ribiszke mellett tápnövényük még az árvacsalán.

 

Ribiszke levéltetű kárkép

A levéltetvek a növények leveleit szívogatják, amivel gyengítik, torzítják azokat. A leveleken szabálytalan alakú, sima felületű kidudorodások/hólyagok keletkeznek, amelyek általában piros színre váltanak. Az ilyen levelek idő előtt elszáradnak és lehullanak. Kártételüket fokozza, hogy mézharmatot ürítenek, amin megtelepszik a korompenész, ezzel is csökken az asszimiláló felület. A legnagyobb veszélyt a vírusok terjesztése okozza. 

 

Ribiszke levéltetű elleni védekezés

A kis kolóniák megjelenésekor érdemes vegyszeresen védekezni, megelőzve ezzel a tömeges elszaporodásukat. Az egész vegetációs időszakban szükséges az ellenük való védekezés. A lemosó permetezések és a téli fatisztogatási munkálatok csökkentik a kikelő állományt.

Kultúra:

Ribiszke

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.