A levéltetvek szúró-szívó szájszervükkel károsítanak és gyengítik le a növényt, valamint a növényen ejtett sebekkel utat engedhetnek további betegségeknek. Sokféle tápnövényes kártevőkről, melyek akár 150 féle vírust terjeszthetnek. Színűk a sárgászöldtől, pirosig, sötétbarnáig vagy feketéig változó. A tojások a fakéreg repedéseiben, a fák rügyein, növényi részeken vagy egyéb rejtekhelyeken telelnek, majd márciusban kelnek ki a lárvák. Évente több, akár tíz nemzedékük is fejlődik.
Kárkép
A levéltetvek a növények leveleit szívogatják, amivel gyengítik, torzítják azokat. Kártételüket fokozza, hogy mézharmatot ürítenek, amin megtelepszik a korompenész, ezzel is csökken az asszimiláló felület. A legnagyobb veszélyt a vírusok terjesztése okozza. Egyes fajták károsítása nyomán nemcsak torzul a levél, hanem a színe is változik (levélpirosító ribiszke levéltetű, levélpirosító almalevéltetű).
Védekezés/Megelőzés
Súlyos fertőzés esetén javasolt növényvédő szer alkalmazása, akár preventíven is. Ezért már a kisebb kolóniák megjelenésekor érdemes vegyszeresen védekezni. Gyakran egész nyáron (vagysi a vegetációs időszak alatt) szükséges az ellenük való védekezés. A lemosó permetezésekkel gyéríthetjük a kikelő állományt.
Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!
A képen: zöld őszibarack-levéltetű; forrása: Agrofórum
A levéltetvek ellen védekezés alappillére, hogy jelenlétüket időben felismerjük.
Kultúra:Áfonya
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.