Bizonyára kevés olyan kert létezik, melyben egy-két rózsatő nem található meg. Nem is csoda, hiszen virágainak színe és változatos megjelenése mellett illatával egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy nagy népszerűségnek örvendjen, kertjeink elmaradhatatlan ékköve legyen. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú rózsa díszít kertünkben és az sem, hogy azt mikor és hogyan részesítjük metszésben. Vegyük most sorra az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A rózsa metszésének optimális időszaka tavasszal, kb. február végétől március végéig van, mely elvégzésével célunk a tövek fiatalon tartása, a virágképzéshez szükséges mennyiségű fény biztosítása. Az elvirágzás után végzett metszéssel, a virágok eltávolításával célunk már a többszöri virágzás serkentése azzal, hogy megakadályozzuk azt, hogy a növények energiájukat terméseik érésére fordítsák.
A nemesítésnek köszönhetően a rózsának számos változata létezik, mely változatok nemcsak megjelenésben térnek el egymástól, hanem a rajtuk alkalmazandó metszésmódban is. A kertbe ültetett változatok általában teahibrid, vagy floribunda fajtacsoportba tartozó rózsák, melyek metszése viszonylag könnyen kivitelezhető feladat. A folyamatot érdemes a beteg és sérült részek eltávolításával kezdeni, valamint a tél folyamán esetleg elfagyott részeket eltávolítani. A következőkben a befelé álló, középen növő, keresztben álló, sűrítő részeket metsszük ki. Végezetül elegendő 4-6 db erős vesszőt hagyni, melyek megfelelő távolságban állnak ágymástól. Ezeket a megmaradt vesszőket is vissza kell vágni lehetőség szerint olyan rügyre, mely kifelé mutat, alacsonyabbra nevelésnél kb. 3-4 rügyre, még 7-8 rügyre magasabb növények nevelése céljából. Fontos az is, hogy a tövi részből kihajtó vadhajtások (sűrűn tövises, eltérő színezetű) tőből kerüljenek kimetszésre.
A bokorrózsák mellett általában a kertekben legtöbbször még törperózsákkal és futórózsákkal találkozhatunk. A törperózsák esetében erős metszést nem szükséges alkalmazni, azok hajtásai közül nem kell válogatnunk, így elegendő a beteg és sérült, elfagyott részek kimetszését elvégezünk. A futórózsáknál egyaránt kezdjük a metszést azzal, hogy a beteg, sérült részeket eltávolítjuk, valamint az idősebb, felkopaszodott részeit pedig tőből kimetsszük. A rózsa többi részét pedig ritkítással tudjuk fiatalon tartani úgy, hogy egy tövön kb. 5-6 db erős és jól elágazó gallyat hagyunk meg, melyeket könnyedén támasztékához tudunk rögzíteni egyenletesen elterítve.
A tavaszi metszés végeztével a levágott részeket gyűjtsük össze és lehetőség szerint végezzünk el a növények réz, kén és olaj tartalmú készítménnyel lemosó permetezést is. A permetezéssel ugyanis a fás részeken telelő levéltetvek, pajzstetvek, gombás betegségek ellen is védekezhetünk. Emellett a növény kondíciójának javítása érdekében akár érett szerves trágya, vagy komposzt kijuttatása is javasolható, melyből főként kezdeti nitrogénszükséglete pótolható a rózsa számára a tavaszi időszakban.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.