A paradicsom bogyórepedésének okai

A paradicsom bogyórepedésének okai

A paradicsom termesztése során nemcsak növényvédelmi problémákkal találkozhatunk, hanem abiotikus, vagyis a nem megfelelő környezeti tényezők hatására kialakult elváltozásokkal egyaránt.

A legtöbb paradicsomot termesztő kertésznél is bizonyára előfordult már az, hogy a terméseken kisebb-nagyobb, hosszanti irányban vagy körkörösen elhelyezkedő repedéseket talált. E termésrepedések oka gyakran a nem megfelelő környezeti tényezőkre vezethetők vissza, melyek kialakulása kellő odafigyeléssel akár meg is előzhető. Vegyük most sorra az ezzel kapcsolatos legfontosabb tényeket és tudnivalókat. 

 

Mi okozza leggyakrabban a bogyórepedést a paradicsomnál?

A paradicsom termésének felrepedése a legtöbb esetben az optimálistól eltérő vízellátással hozható összefüggésbe. Itt nem a túlöntözés adja az elsődleges problémát, hanem a víz egyenetlen eloszlása. Szárazabb körülmények között a növény anyagcseréje ugyanis lelassul, majd a hirtelen nagyobb mennyiségű víz hatására fokozott nyomás alakul ki a növényen belül, mely által termése megreped. Az alacsony és magas víztartalom, valamint a talaj gyors víztartalmának változása a termések megrepedése mellett azok elrúgását, valamint gyökerének pusztulását is okozhatja. A növények érzékenységét a talaj víztartalmának ingadozására befolyásolja gyökereik elhelyezkedése is, hiszen a mélyebbre hatoló gyökérzettel rendelkező paradicsom erre kevésbé reagál érzékenyebben, mint a sekélyebb gyökérzetűké.  Az így kialakult repedésekre jellemző, hogy a terméseken hosszanti irányban vagy csillag alak helyezkednek el. A nagyobb bogyók esetében inkább a sugárirányú repedés, kisebb bogyóknál pedig a koncentrikus megjelenés a jellemző. 

A víz mellett más is hozzájárulhat kialakulásához? 

A talaj víztartalmának ingadozása mellett a hőmérséklet nagyobb mértékű ingadozásának következménye is kiválthatja a repedéseket. Ez csakugyan nemcsak a terméseken, hanem a száron és a leveleken is okozhat apró repedéseket. Erre főként tavasszal, fóliában nevelt paradicsom esetében számíthatunk akkor, ha a hőingadozás mértéke a 10 fokot meghaladja. A bogyók repedésében szerepe lehet a levelek és kacsok hirtelen, túlzott mértékű eltávolításának is. A túlzottan kevés levéllel rendelkező növények párologtatása ugyanis mérséklődik, mely által a növényben felhalmozott felesleges víz miatt a termések csakugyan kirepedhetnek.

 

Meg lehet előzni, hogy a paradicsom megrepedjen? 

A paradicsom bogyórepedésének megelőzése fontos feladat, hiszen amellett, hogy a termések szépsége sérül, idővel a sebzéseken keresztül másodlagos kórokozókkal is megfertőződhetnek. A megelőzésnek így kiemelt jelentősége van, melyet már a fajtaválasztással is elkezdhetünk. A vastagabb termésfalú fajták ugyanis kevésbé, még a több rekesszel rendelkezők jobban fogékonyak a repedésre. Emellett kiemelt szerepe van a szárazabb periódusokban történő egyenletes vízpótlásnak, valamint a harmonikus tápanyag-ellátásnak is, melyek segítenek a tünetek kialakulásának mérséklésében, megelőzésében. A tápelemek közül bór kijuttatásával nemcsak a termések eltarthatósága, hanem a termésrepedés előfordulására is fokozható. A kálium elégséges mennyiségben segít átvészelni a stressz okozta hatásokat, valamint a kalciummal együtt szintén növelheti a termésrepedés előfordulásának csökkentését a paradicsomban.

 

KERTI KISOKOS: PARADICSOM TERMESZTÉSE⇒

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.