Körtelevélbolha

Körtelevélbolha

A körte legfontosabb kártevője. A körtelevélbolhák apró 2-4 mm nagyságú, változatos színűek lehetnek. Szárnyuk áttetsző, a petéjük 0,5 mm világos sárgák, hosszúkásak. A lárva lapított, világosbarna, vagy sötétsárga. A lárva és az imágó is károsítja a növényt. A lárvák szívogatják a növényt, ami gyengül, torzulnak a levelek, a hajtások növekedése leáll. A kártevőnek évente több nemzedéke fejlődik. A kifejlődött rovarok a kéreg repedéseiben telelnek. 

A körtét három bolhafaj is károsíthatja, mely által a körtefák legjelentősebb kártevőinek számítanak. A leggyakrabban azonban a füstösszárnyú körte-levélbolha jelenlétével és szívogatásával találkozhatunk a levekelen.

Körtelevélbolha kártétele

A levelek, a hajtások, a virágok torzulnak, barnulnak, korán lehullnak. Eközben mézharmatot ürítenek, ami utat nyit a kórokozóknak. Gyakran előfordul a károsodott részeken penészgomba, főleg korompenész.

A kártevők már kora tavasszal megjelenhetnek, szívogatásuk hatására pedig a hajtásnövekedés lelassulása, így a fiatal termések méretének elmaradása, torzulása is bekövetkezhet. Táplálkozásuk hatására csökken továbbá a fák asszimilációs tevékenysége, valamint emellett a nagy mennyiségben megjelenő mézharmattal, az azon megjelenő korompenésszel is szennyezik a fákat, ezzel együtt a terméseket is. 

 

Körtelevélbolha elleni védekezés

A kémiai védekezés mellett érdemes a kártevő táplálkozása szempontjából kedvező vízhajtások eltávolítása, valamint a tápanyagok és a víz harmonikus ellátása. A rügypattanás előtt végzett olajos lemosó kezeléssel egyedszámuk nagymértékben csökkenthető. A fakadást követően már szívogathatnak a leveleken, valamint nagy odafigyelést igényel jelenlétük a hajtásnövekedés idején egyaránt. Védekezésre használható pl. Spilan 20 SG, melyet a kelő lárvák ellen kell célozni, 5 g/10 l víz dózisában.

Az őszi téli fatisztogatással, kéregkaparással, illetve a lemosó permetezéssel gyéríthetjük a telelő rovarokat. Abban az esetben, ha már megjelent vegszeresen előzzük meg a tömeges megjelenését.

Kép forrása: Agrofórum

Kultúra:

Körte

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.