A magaságyás rendkívül népszerű, mivel a helytakarékos, praktikus és mutatós is. Készülhet fából, téglából, kövekből, szalmabálából, használhatunk dézsát, újrahasznosított műanyagot, vagy megvehetjük készen stb. Az oldalfal anyagát és formáját tekintve csak a képzeletünk szab határt. Méretét tekintve, ha a veteményesnek szeretnénk használni javaslok egy ökölszabályt: ne legyen szélesebb 120 cm-nél és minimum 80 cm magasnak kell lennie (részletekből kiderül, hogy miért). Másik nagyon fontos szabály, hogy építsük napos helyre és előtte tervezzük meg hova kerül méretei alapján, nehogy később csalódás érjen Bennünket.
1. Az első réteget 20 cm mélyen a földbe ássuk, amibe faforgács, nádtörmelék, szőlő vinyege, napraforgó vagy kukorica szár, apróra vágott gallyak kerülnek, majd ezt a réteget le kell döngölni és taposni. Hogyha a kiásott talajrétegben sok pajort találunk (négyzetméterenként tíznél többet), akkor használjunk talajfertőtlenítőt pl.: Picador 0,8 MG. A törmelékek alá helyezzünk fémhálót, így távol tartjuk a rágcsálókat is.
2. Ide komposztálandó szerves hulladék kerül: szalma, szőlőtörköly stb.
3. A harmadik rétegbe tegyünk lehullott leveleket és fenyőkérget.
4. Tegyünk érett komposztot vagy istállótrágyát.
5. Erre kerül rá a friss kerti föld, amit az ágyás pereméig kell tölteni, ugyanis később meg fog süllyedni, amit pótolhatunk.
Összességében elmondhatjuk, ahogy haladunk a feltöltéssel a rétegekbe egyre apróbb morzsalékos, gyorsabban bomló szerves anyagnak kell kerülnie.
Jó komposztanyagok:
Komposztálásra nem alkalmas anyagok:
► A szerves anyagok lebomlásának következtében hő termelődik, így növényeink hamarabb és gyorsabban fejlődnek tavasszal.
► Kevesebbet kell locsolni, a rétegek miatt jobban tartja a nedvességet.
► Nem kell sokat hajolgatni, mivel kézmagasságban van.
► Kevesebb a kártevő és a gyom. A legtöbb veteményesben károsító rovar nem repül a talajtól magasra, ezzel "elkülönítjük" növényeinket. A tisztított felső rétegként felhasznált talajban pedig kevesebb a gyom mag.
► A talajpótlásnak hála nem függünk a kertünkben fellelhető talaj minőségétől.
► Helytakarékos, így megfelelő lehet társasházak kiskertjeibe is.
Virágoskertnek és zöldségesnek egyaránt tökéletes. Első évben a bomlás hatására nitrát szabadul fel, így nitrát érzékeny növényeket ne vessünk bele. Tökéletes egynyári növényeknek, zöldségeknek és fűszernövényeknek. Mindenekfelett ügyelni kell rá, hogy milyen zöldségeket ültetünk egymás mellé, mert néhány nehezen terem egymás mellett, vagy könnyebben átadják egymásnak a betegségeket.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.