A kelet-ázsiai eredetű, hazánkban a 2010-es évek óta inváziós fajként terjeszkedő ázsiai márványospoloska nimfái és kifejlett egyedei előszeretettel szívogatnak a csemegekukorica fejlődő csövein. A szívogatás hatására a cső torzul, a szívogatott kukoricaszemeken jellegzetes, csillag alakú rajzolat figyelhető meg, a károsított szemek összeesnek, a cukortartalom csökken. A károsított csöveken másodlagos károsítók, például fuzáriumos fertőzés is felléphet. Hazánkban évente két nemzedéke fejlődik, a kifejlett imágó telel. Tojáscsomóit közvetlenül a tápnövényre rakja, a kelő nimfák a peteburok elfogyasztását követően azonnal szívogatnak.
Védekezés/Megelőzés
Megegyezik a zöld vándorpoloskánál leírtakkal, azzal a különbséggel, hogy mivel az ázsiai márványospoloska aktívan keresi a tápnövényeit, a nemzedékenkénti egy védekezés általában nem elegendő a kártétel visszaszorítására, továbbá fokozott figyelmet kell fordítanunk a környező területek gyommentesen tartására, rendezettségére is!
Csemegekukorica
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.