Az almamoly egy 9-12 mm lepke. Szárnyai szürkés-barnák, harántcsíkoltak és tetőszerűen helyezkednek el. A kifejlett hernyók 15-16 mm hosszúak, vöröses színűek. A legjelentősebb almakártevő, de az összes almástermésűben és a dióban is előfordul. Hazánkban évente általában 2 nemzedéke fejlődhet ki április-májusban és júliusban. A hernyók kelése a rajzás kezdete után három héttel kezdődik.
A dión az almamoly 2. nemzedékének hernyója okozza a kártételt. A vékonyabb héjjal rendelkező fajták esetében azok csonthéján keresztül is képes bejutni, viszont leggyakrabban azok alapi nyílásán keresztül hatol be a termésbe. Károsításának hatására a burok feketedése és csonthéjra száradása is bekövetkezik. Jelenlétét gyakran észrevenni a termések feltörésekor is, hiszen azok kijutni már nem tudnak, a dió belsejében el is pusztulnak.
Az eredményes védekezés alapja a rajzás nyomkövetése szexferomon csapdák használatával. A védekezést az 5 db lepke/hét, vagy e feletti szám esetében kell elvégezni.
Dió
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.