A burgonya fitoftórás betegsége, burgonyavész

A burgonya fitoftórás betegsége, burgonyavész

A burgonya fitoftórás betegsége több évszázada jelentős és ismert betegség, mely így a termesztése során alkalmazott növényvédelem szerves részét is képezi.

Számos kórokozó okozhat nehézséget a burgonya termesztése során, viszont kezeletlen állományokban a fitoftóra nagyon gyors és súlyos károkat képes okozni. Az elmúlt hetek csapadékos és meleg időjárása a betegség terjedését elősegítette, így a legtöbb kertben már az első kémiai kezelés, főleg sűrűbb növényállomány esetében, tovább már nem halasztható.

 

Burgonya betegség felismerése

A betegség tünetei a levelek mellett a száron, de a gumón egyaránt megmutatkozhatnak. A leveleken létrejövő tünetek a csúcsi részről indulnak, sárgászöld szélű, vizenyős, félköríves alakú foltok formájában. A foltok idővel bebarnulnak és elhalnak, a levél fonáki oldalát jobban megfigyelve viszont az egészséges és a beteg rész határán finom, fehér színű penészgyep kialakulása is észrevehető. Idővel a tünetek az egész levélre kiterjednek, összeérő lombozat, vagyis a sorok záródása után rövid időn belül képes akár valamennyi növényrészre is átterjedni, beavatkozás hiányában a növény pusztulását okozni. A száron létrejövő foltok megnyúltak, még a gumó héján enyhén besüppedő, szürke színű, szabálytalan alakú foltosodást láthatunk. 

 

Milyen körülmények között van a növény nagyobb veszélyben?

A kórokozó fertőzéséhez magas hőmérséklet nem szükséges, de terjedésének leginkább a 20°C-os körülmények tekinthetők optimálisnak. A fertőzéshez a pár órán át tartó levélfelület nedvesség is elegendőnek tekinthető, mely nemcsak eső, hanem öntözés, valamint a reggeli harmat által is kialakulhat. A betegség jelentősebb terjedésére általában a nyár folyamán (általában június közepétől – július közepéig) kell számítanunk, ha a melegebb hőmérséklethez rendszeres esőzések, záporok is társulnak. 

 

Burgonya betegség megakadályozása - mire ügyeljünk a termesztés során, hogy megakadályozzuk a fertőzést?

A megelőzés a védekezés fontos alapját képezi, így a vetésforgó betartásának is kiemelt szerepe van, ugyanis a kórokozó a növényi maradványokon, de a beteg gumón is képes fennmaradni. A vetésforgó kialakításánál az egy családba tartozó növényfajokat is vegyük figyelembe, hiszen a kórokozó a burgonya mellett a paradicsomot is rendszeresen megfertőzi. Szaporításra csak egészséges gumókat alkalmazzunk, a rothadásnak indult, betegség tüneteit mutató gumókat soha ne ültessük el! A sorok kialakításánál részesítsük előnyben a szélirányba való ültetést, mellyel a lombozat hamarabbi felszáradása segíthető elő. Az öntözéseket lehetőség szerint a reggeli órákban végezzük el, hiszen ekkor a levelek napközbeni gyorsabb felszáradása tapasztalható. 

 

Hogyan védekezzünk burgonyavész ellen?

A növény ápolása, gyomlálása, kapálása során, rendszeres szemrevételezést is ajánlatos folytatni, a betegség tüneteit csak így tudjuk mihamarabb észrevenni, a járvány kialakulását megelőzni. Kémiai védekezésre adhat okot a csapadékos május, mely ebben az évben is tapasztalható volt hazánkban. Iyenkor megelőző jelleggel már május végén ajánlatos kémiai kezelést alkalmazni. A tünetek megjelenése előtt még a réz hatóanyagú készítményekkel is hatékonyak lehetünk, viszont utána már a felszívódó készítmények alkalmazását részesítsük előnyben. Kiskerti körülmények között burgonyában a kontakt Polyram DF 20 g/ 10 liter víz dózisban, a kontakt és felszívódó Armetil C 40-80 g/ 10 liter víz dózisban, még a felszívódó Mister 10 ml/10 liter víz dózisban alkalmazható fitoftórás betegség esetében. 
 

Kerti kalendárium

Októberi teendők kisketünkben

Hidegebbre fordunak a napok, igyekezzünk elvégezni az utolsó tennivalókat is a fagyok beköszönte előtt.

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.