Igen, csak a lakásunk adottságait kedvelő fajtát kell választanunk. A kiválasztásnál olvassunk utána az igényeinek és igyekezzünk betartani azokat. A fajoknak részben eltérhetnek az igényeik, de összességében megfogalmazható néhány alapszabály, amelyek betartásával nem ronthatjuk el orchideánk gondozását.
Az orchideák fénykedvelő növények, de a tűző napfényt nem viselik el, vegyük hát számba kiválasztásuknál, ablakaink fekvését. Ha nem biztosított a megfelelő fény a szobánkban, és mindenképp orchideát szeretnénk, tartani extra megvilágítással pótolhatjuk azt. A melegkedvelő növények, így a lakószobai körülmények megfelelnek számukra, ha a cserepüket kavicságyra vagy agyaggolyókra helyezve biztosítjuk a megfelelő páratartalmat a számukra.
Elég hetente öntözni őket, amire a legmegfelelőbb lenne az esővíz, ha azonban ezt nem tudjuk biztosítani, akkor felforralt és lehűtött csapvízzel pótolhatjuk. Figyeljünk arra, hogy ne álljon a víz, öntsük le az alátétben maradt vizet, vagy alkalmazzuk az áztatásos módszert, amikor egy vízzel teli edénybe tesszük a növényeket egy pár percig, amik magukba szívják a szükséges vizet. Alkalmanként le is zuhanyoztathatjuk az orchideákat, így a levelükre rakódott portól is megszabadíthatjuk őket Higított tápoldatozásra is szükségük van, amit átlagosan 2-3 öntözésenként iktassunk be, nyáron sűrűbben tegyük, télen ritkábban. Speciális orchidea tápoldatot a gazdaboltokban, szakboltokban szerezhetünk be, úgy ahogy a tőzeges ültető közeget is, amit szintén bonyolultabb lenne otthon előállítani. Elég 2 vagy akár háromévente átültetni, mindenképpen ügyeljünk, hogy ne akkor kezdjünk hozzá, amikor virágzik. Célszerű átlátszó cserépbe tenni növényünket, hogy a cserépben lévő léggyökereit is érje a fény és nekünk is egyszerűbb a dolgunk, hiszen a gyökerek színéből és a tőzeg állagából látjuk, hogy mikor kell meglocsolnunk. Hasznos kitámasztani a cserepeket, ha a bimbókkal teli hajtás oldal irányba nő, mert a növény könnyen felborulhat. A Virágzó hajtásokat karózzuk, de semmiféleképpen ne feszegessük, mert letörhetnek. Az elvirágzott ágakat ne vágjuk le, ameddig el nem virágoztak és akkor se teljesen, mert oldalhajtások nőhetnek a száron.Ma már az év minden szakában kaphatók a virágüzletekben, de akár a szupermarketekből is beszerezhetjük. Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy mindenképpen egészséges növényt vigyünk haza.
Az orchideákat többféle betegség is megtámadhatja, ha nem figyelünk a megfelelő gondozásra, ilyenek lehetnek a gyökérrothadás, a levél és szárrothadás, a levélbarnulás, amit az erős napfény is okozhat, vagy a különböző baktérium okozta levélfoltosságok. Kártevők is megtámadhatják a legyengül kondícióban lévő növényünket, mint a tripszek, a levéltetvek, a pajzstetvek, az atkák, amelyek fokozva a kárt, amit okoznak, még fertőzéseket is terjesztik. Bármilyen probléma áll fent, kérjük szakember tanácsát, akár a gazdaboltokban is, és a megfelelő vegyszerekkel és védőfelszereléssel orvosoljuk a problémát.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.