Hasznos tudnivalók a permetezésről

Hasznos tudnivalók a permetezésről

A különböző károsítók ellen használt növényvédő szerek hatékonyságát növelhetjük a megfelelő kijuttatással. 

A növényvédő szer beszerzésekor ügyeljünk arra, hogy a pontosan felmért növényvédelmi problémára a megfelelő szert vásároljuk meg. Fontos, hogy a szerek szavatossági ideje ne legyen lejárva és a csomagolásuk ne legyen sérült. Célszerű egy szaküzletet, gazdaboltot felkeresni, hiszen nemcsak a szerek biztonságos forrását jelentik, az eladók szakmai tanácsokat is adnak. Az adott növényvédő szer pontos, részletes adatai a címkén vannak feltűntetve, ahol a használati utasítást és szükséges dózisokat is olvashatjuk. Gazdadboltban tett látogatásunk alkalmával beszerezhetjük a permetezéshez használt felszereléseket, segédeszközöket is. Gondolok itt a permetezőre, ha még nem rendelkezünk vele. Ha csak egy balkonkertet tartunk fel nincs értelme háti permetezőt beszerezni, ilyenkor elég egy kézi permetezőt. Abban az esetben, ha nagyobb kertet kell rendben tartanunk, nélkülözhetetlen egy háti permetező, amelyből ma már igen széles a választék. A védőeszközöket is szerezzük be, amelyek legtöbbször maszkból, védőszemüvegből, védőruhából, védőkesztyűből és lábbeliből állnak.

Ha elérkeztünk a permetezéshez, még egyszer olvassuk el a címkét a pontos dózisért és a szükséges segédeszközökkel készítsük el az oldatot. Természetesen a permetezéskor használt eszközöket, ezentúl csak erre a célra használjuk, ezért meg is jelölhetjük azokat. Fontos végigolvasni a címkén szereplő kockázati (H) és biztonsági (P) mondatokat, amelyek figyelembevételével végezzük a permetezést. Por állagú növényvédő szer esetében készítsünk törzsoldatot, ami a felhasználni kívánt szer és ennek a 2-3-szoros víz keverékét jelenti. Ha többféle szert szeretnénk egy tankkeverékben használni, először végezzünk keverési próbát.

Előfordulhat, hogy nem fogyott el az összes vegyszer, ebben az esetben lehetőleg az eredeti csomagolásában tároljuk egy zárt helyiségben vagy szekrényben, ahol a többi eszközt, védőfelszerelést is tarthatjuk. A kiürült edényeztet többször öblítsük át vízzel, amit a permetezőbe öntve a kezelendő helyre juttassunk ki. Az így átöblített flakonokat 1 liter alatti mennyiség felhasználásakor kommunális hulladékként kezeljük, míg 1 liter feletti hulladékról a CSEBER program veszélyes anyag begyűjtő akciója keretén belül szabaduljunk meg.

A permetezés befejeztével, ha szükséges helyezzünk el figyelmeztető táblákat. Bármilyen probléma lépne is fel, az elsősegélyre vonatkozó előírások az adott termékekre egyediek és minden esetben szerepelnek a címkén, ahol a fontosabb telefonszámokat is megtaláljuk, amelyeket vészhelyzet esetén hívhatunk.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.