Veteményeskert felszámolása, kiskertek felkészítése a következő év tavaszára

Veteményeskert felszámolása, kiskertek felkészítése a következő év tavaszára

Az őszi időszak kezdetén ugyan nem minden zöldségfaj került még betakarításra, a paprika és a paradicsom tövein is még sok esetben találhatók érő termések és a sütőtökök is még az első deres reggelekre várnak. Kétségtelen azonban, hogy egyre jobban közeledik a kert nyugalmi időszaka. A veteményes felszámolásával, talajának megmunkálásával már a következő évre készíthetjük elő kertünket, mely során érdemes egy-két dologra odafigyelni, így a következő év tavaszán nyugodtabban kezdhető meg a magok vetése, palánták ültetése. 

Vetésforgó

A kert növényeinek felszámolása előtt érdemes rajzot készítenünk arról, melyik növényt hol is termesztettük ebben az évben kertünkben. Ez a terv ugyanis jó alapot fog képezni a következő év tavaszán a kert megtervezése során, mellyel a vetésforgót is tartani tudjuk majd. A vetésforgót betartani ugyanis nemcsak nagyüzemi, hanem kiskerti körülmények között is ajánlatos, hiszen abból származó számos előnyére ilyen körülmények között is szert tehetünk. Egy jól megtervezett vetésforgóval csökken ugyanis a kártevők, kórokozók és gyomnövények száma, javul a talaj tápanyag-hasznosítása, valamint a talaj fizikai állapota is fenntartható. Ezzel a növényeink terméseinek minősége, valamint termőképessége is növelhető.  

 

 

Veteményes ültetési terv - növénytársítás javaslattal

Növények eltávolítása

A kertben tett látogatásaink alkalmával, ősszel már egyre több olyan növényt láthatunk, melyek az öregedés jeleit mutatják. A sárguló, barnuló, hulló levelek a paprika és paradicsom tövein már a hideg éjszakák hatását mutatják. E növényeket, melyek termést már nem érlelnek érdemes gyökereikkel együtt eltávolítani, lehulló, romló terméseiket és leveleiket is összeszedni, majd pedig a komposztra helyezni. A kert száradó növényeinek kihúzása akár egy menetben is elvégezhető, mikor már az össze növény elhalásnak indult, viszont egyenként haladva nem egyszerre, hosszas munka során kell ezt a folyamatot elvégeznünk. Az a legfontosabb, hogy az elszáradt növények kihúzását semmi esetben se hagyjuk tavaszra, hiszen ez kedvező feltételeket biztosít a kártevők és a kórokozók fennmaradásának, majd korai továbbterjedésüknek. A megüresedett területeken se hanyagoljuk el a gyomok irtását, hiszen ezek a szabad talajon könnyedén felszaporodhatnak, akár magot is érlelhetnek, de a legkülönbözőbb növényi részeivel is képesek a következő évre is fennmaradni és sok bosszúságot okozni. 

 

Mi legyen a talajjal?

Azok, akik a talaj felásása mellett döntenek, még a tél beállta előtt, októberben vagy novemberben kell erről gondosodniuk. Főként kötött talajok esetében ajánlatos elvégezni, ekkor egy menetben szerves trágya, valamint akár saját magunk által készített komposzt is bedolgozható a talajba. A felásott területet ősszel nem kell elegyengetni, hiszen ezzel elősegíthető a télen lehulló csapadék bejutása a talaj mélyebb rétegeibe, valamint a talajban élő kártevők számának gyérítésére is hatással van, így tehát ezt a műveletet inkább hagyjuk meg a tavaszi időszakra. A talajforgatás nélküli növénytermesztés, vagyis a no-till rendszer követőinek is ajánlatos a talaj tápanyag-tartalmának feltöltéséről gondoskodni még a tél beállta előtt. Ez azt jelenti, hogy a talaj felületére szerves-trágya, vagy komposzt kijuttatása ajánlható az őszi időszakban ásás elvégzése nélkül is, hiszen ezek lebomlása során a kimosódó tápanyagok tavaszra eljutnak a növények számára felvehető talajrétegbe. 
 

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: