A gyümölcsfák ültetésének optimálisan két időszaka van, ősszel (októbertől tavaszig) és tavasszal (február végétől a rügyfakadásig). A szabadgyökerű fák esetében érdemes e két ültetési időszakot választani, még konténeres társaik az év szinte bármely fagymentes napján telepíthetők. Őszi ültetésre ajánlhatók az almatermésűek, valamint bogyós gyümölcsű fajok, még a csonthéjasok és héjas termésűek esetében leginkább a tavaszi időszak mondható telepítésük szempontjából kedvezőnek.
Az ültetés előtt érdemes átgondolni, hogy hova is szeretnénk a kertünkben a fát ültetni. A hely adottságaihoz mérten válasszunk meg ugyanis a gyümölcsfa faját és fajtáját, azok igényeinek megfelelően. Az ültetés előtt ajánlott előzetesen a gödröt is kiásni, a talaj tápanyagtartalmának pótlásáról gondoskodni. Ez történhet érett trágyával vagy komposzttal, valamint műtrágyával egyaránt.
Minden gyümölcsfaj esetében számos fajta áll rendelkezésre, melyek közül több tulajdonságuk alapján is választhatunk. Első körben a fa tulajdonságai, annak mérete, növekedési erélye, termőképessége, termésbiztonsága, betegségekre való fogékonysága egyaránt fajtánként nagymértékű eltérést mutathat. A termések tulajdonságai csakugyan mérvadók, az érési idő mellett annak mérete, színe, íze és felhasználhatósága is befolyásolhat minket a fajtaválasztás során. Emellett ügyeljünk a kiválasztott fajta termékenyülési viszonyaira is, hiszen önmeddő fajta választása során beporzó ültetése is szükséges ahhoz, hogy virágai termékenyüljenek. Jól látható tehát, hogy rengeteg szempont van, mely alapján a számunkra megfelelő fajtát ki tudjuk választani. A vásárlás előtt érdemes tehát részletesebb fajtaleírásokat olvasni, de a kereskedelemben, a vásárlás során is tájékozódhatunk az egyes tulajdonságaikról.
A vásárlás során a fákat jobban szemügyre kell venni, hiszen a sikeres ültetés csak jó minőségű szaporítóanyag beszerzésével érhető el. Nézzük meg az oltás helyét a kis fákon, azokon kötöző anyag ne legyen, valamint az oltásforradás helye is legyen hézagmentes. A törzsnek is kártevőktől és betegségektől, pl. pajzstetvektől, varasodástól mentesnek kell lennie. A gyökereket is vizsgáljuk meg, ha rajtuk ugyanis kisebb csomókat, daganatokat látunk az az agrobaktériumos gyökérgolyva fertőzésére adhat okot. Az ilyen fákat inkább ne vásároljuk meg, a beteg fák ugyanis gyengébb növekedésűek lesznek, majd pár éven belül pedig elhalásuk is bekövetkezik. Az egészséges gyökerek penészmentesek, vastagak, rajtuk bőséges oldal- és hajszálgyökér is látható.
A szabadgyökerű csemetéknek elegendő akkora méretű gödör elkészítése, melybe gyökere kényelmesen belefér. A gyökerekről még az ültetés előtt a vastagabb és sérült részeket metsszük vissza. A fácskákat pont olyan mélyre ültessük, mint ahogyan az a faiskolában is volt. Ezután helyezzük be a fát a gödörbe megfelelő irányba állítva, majd pedig részlegesen töltsük fel talajjal a gödröt, amennyiben a fa a kellő mélységben és irányban áll már teljesen betemethetjük a gyökereket. Az ültetést minden esetben kövesse beöntözés, majd pedig szárazabb időjárás esetében további öntözés a mihamarabbi begyökeresedés elősegítése érdekében. Az ősszel telepített fák tövét érdemes talajjal felkupacolni, hiszen ez a fagytól is véd, de a fa kiszáradást is akadályozza.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.