Borsótripsz

Borsótripsz

A borsón károsító tripszek közül a legjelentősebbek a borsótripsz, a dohánytripsz, a nyugati virágtripsz. A tripszek 1-1,5 mm nagyságúak és hosszúkás, hengeres alakúak. Egyes fajok a talajban telelnek és ha megfelelő - meleg száraz az időjárás - akkor jönnek elő, így tavasz végén, nyár elején számíthatunk megjelenésükre. Növényházakban folyamatosan számíthatunk jelenlétükre.

 

Kárkép

A növények levelét, virágját és hüvelyét is szívogatják. A fiatalabb hajtások meggörbülnek, torzulnak, a hüvelyek elszáradnak az idősebbeken ezüstös foltok jelennek meg a szívogatásuk nyomán. A károsított virág meddővé válik, súlyosabb esetben torzul.

 

Védekezés/Megelőzés

Megelőzésként alkalmazzunk megfelelő vetésforgót, egymásután kétszer soha ne vessünk borsót. Vegyszeresen tömeges betelepedésükkor, a jelentős kártételt megelőzően védekezzünk. 

Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!

 

Kultúra:

Borsó, Zöldbab

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.

Februári teendők kiskertünkben

Igazán különleges látványt nyújt az ebben az időszakban virágzó varázsmogyoró, de kedvező időjárás esetén a kora tavaszi hagymások virágaiban is gyönyörködhetünk.