Szilvamoly

Szilvamoly

A szilva legjelentősebb kártevője, hiszen nem ritka, hogy nyári nemzedéke a termés jó részét tönkre teszi. Évente három nemzedéke fejlődik ki, lárvái telelnek gubókban, védett részeken, akár a fás részek repedéseiben. Első nemzedéke májusban, a második nyár közepén, a harmadik pedig augusztus elejétől rajzik. 

Elsősorban a szilva és a ringló kártevőja, alkalmanként más gyümölcsökön is előfordul. Lárva alakban telel a talajban vagy a kéreg alatti részben. A hernyók 12-14 mm nagyok, rózsaszínes-fehérek.

A szilvamoly: mire figyeljünk oda? Kárkép, valamint védekezési és megelőzési tippek.

A szilvamoly imágója

(Kép forrása: commons.wikimedia.org, szerző: Janet Graham)

 

Szilvamoly kárképe

A tavaszi kártétel nyomán a zöld szilvákon a lárvák apró berágásának nyoma és mézgaszivárgás látható. A nyári nemzedékek rágása miatt általában erősebb mézgafolyás jellemző a terméseken. Az idősebb hernyók kártételét korai gyümölcspuhulás jelzi, valamint a mag körüli rész ürülékkel, rágcsálékkal való szennyezettsége. A károsodott szilvák idő előtt lehullnak a fákról, valamint gyakran a monília is megtelepedik rajtuk. A hernyók a gyümölcsök belsejét összerágják, ürülékükkel szennyezik, a károsított gyümölcsök felületén gyakran mézgacsepp figyelhető meg. Tevékenységükkel gyümölcshullást idéznek elő, illetve gombás fertőzéseknek engednek utat. 

Szilvamoly elleni védekezés

Vegyszeres védekezésünket rajzásmegfigyelésre alapozva a kelő lárvák ellen irányítsuk. Ezen kívül javasolt a sérült, lehullott gyümölcsök összeszedése, eltávolítása.

A kémiai védekezés időpontját érdemes az előrejelzésre, feromoncsapdázásra alapozni. Hatékonyan a még be nem rágott lárvák ellen lehet csak védekezni. Az első nemzedék ellen érdemes felszívódó készítményt , még az éréshez közeli időszakban a rövidebb élelmezés-egészségügyi várakozási idővel rendelkező  kontakt készítményt választani.

Kultúra:

Szilva

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.