Szamóca őszi ápolása

Szamóca őszi ápolása

Most akkor szamóca vagy eper?

A kérdés, ami mindenkit foglalkoztat. Kezdjük a szamócával! A kora nyári időszak egyik legkeresettebb gyümölcse a szamóca, amelyet gyakran eperként is szoktak emlegetni. Sok zöldségesnél és értékesítési ponton láthatjuk kiírva, hogy "Eper eladó" vagy pedig "Földi eper eladó", nos tudni kell, hogy nem ugyanarról a gyümölcsféléről van szó. A földön termő piros termésű gyümölcs a szamóca, amely a rózsafélék családjába tartozó évelő, lágyszárú, indákkal szaporodó növény, termése a jól ismert, általában kúp alakú, piros bogyóstermés. Az eper, hivatalos nevén eperfa pedig az eperfafélék családjába tartozik, fás szárú növény. Különböző változatai ismeretesek, közülük a leggyakoribb a fehér eperfa, amelyből általában pálinkát készítenek, illetve a fekete eperfa, amelyből gyümölcsbort gyártanak. 
 

SZAMÓCA                                                     EPER

Érő eper: hogyan ápoljuk ősszel a szamócát? Lombeltávolítás, általános tudnivalók, ültetés ősszel. Érő szamóca: a szamóca őszi ápolása. Szamóca vagy eper? Általános tudnivalók, lombeltávolítás, ültetés ősszel.

 

Felkapott gyümölcsfaj - szamóca

A szamóca (Fragaria x ananassa) a legismertebb és a legnagyobb mennyiségben termesztett bogyós gyümölcsfaj a világon. Népszerűségét ízletes, frissítő, attraktív gyümölcsének köszönheti, melyet a gyümölcsök királynőjeként is szokás emlegetni. Hazánkban a legkorábban érő gyümölcsféle, fóliás termesztési körülmények között már április végétől fogyasztható. A termelők között is a közkedvelt fajok közé tartozik, jelenleg mintegy 700-800 hektáron művelik a szamócát. A termelés bővülése mellett az alkalmazott technológia is sokat változott az utóbbi években, a hagyományos szabadföldi többéves termesztést egyre inkább felváltja a modernebb egyéves technológia.
A szamóca az egyetlen évelő, lágyszárú gyümölcstermő növényünk. A központi tengely szerepét a növényen a rizóma, azaz a gyökértörzs tölti be, amelyen helyezkedik el a föld feletti hajtásrendszer és a gyökérzet. A gyökértörzsön tőrózsában állnak a lomblevelek, amelyek között megkülönböztetünk tavaszi, valamint nyári és őszi leveleket. A tavasszal fejlődött levelek nagyobb méretűek, feladatuk a gyümölcs táplálása, élettartamuk 30-70 nap. A betakarítás után ezek elpusztulnak, majd átveszik helyüket a nyári és őszi levelek, melyek kisebb méretűek. Élettartamuk hosszabb (200-240 nap), feladatuk pedig a termőrügyek fejlesztése, amelyekből a következő évben virág és gyümölcs fejlődik.

SZAMÓCA ÁPOLÁSA ÉS NÖVÉNYVÉDELME⇒

 

 

A szamóca lombeltávolítása

 

A szamóca levele: a szamóca őszi ápolása. Általános tudnivalók, lombeltávolítás, ültetés ősszel.A szamóca lomblevelei a vegetációs időszak alatt tehát cserélődnek, évente több levélgeneráció fejlődik ki és hal el. Ha hagyományos, többéves termesztést végzünk, az idős, funkciójukat befejező, illetve elhalt leveleket célszerű el is távolítani a növényről, ugyanis azok számos fertőzés forrásai lehetnek. Erre a legkedvezőbb a szüret utáni időszak. A lomblevelek eltávolításának a növényvédelmi szempontokon túlmenően sok más egyéb előnye is van. Segíti az oldalelágazások fejlődését, illetve harmonikusabb lesz a nyári levelek képződése. Javulnak a virágrügyképződés feltételei, aminek köszönhetően nő a következő évi terméshozam. A levelek eltávolításával pedig csökken a szamóca vízfelhasználása, így a növény öntözési igénye is. A kedvező hatások viszont csak akkor várhatóak, ha közvetlenül a szüret után végezzük el a lombeltávolítást, fontos tehát, hogy ne csússzunk meg ezzel a művelettel, ugyanis ez már káros hatású lenne az őszi levelek fejlődésére. Házi kertekben erre kézi kaszák, sarlók a legalkalmasabbak, de ügyeljünk arra, hogy ne sérüljön a növények gyökértörzse. 
A lombeltávolítás mellett az indák eltávolítása is fontos lehet, különösen többéves művelés esetén, ugyanis ez növeli az anyatövek fejlettségét, elősegíti a rügyképződést, így javítja a terméshozamot, valamint könnyebbé teszi az ápolhatóságot.
 Ápolási munkák közül a növényvédelemnek elsősorban a szüret előtti és utáni időszakban van nagy szerepe, ősszel már kevesebb a teendő. Ha a szüret után a lombozatot eltávolítjuk, azzal jelentősen csökkenthető a levélfoltosság és a lisztharmat fertőzés. Ha ez esetleg elmaradna, akkor a nyári időszakban is szükséges a lombozatot vegyszeresen védeni. 

 

Szamóca ültetése ősszel

Hazánkban a szamóca palánták ültetésére két időszak terjedt el, az egyik tavasszal (március végétől május elejéig), a másik nyár végén, kora ősszel. Tapasztalatok szerint a tavaszi telepítési időpont általában biztonságosabb a mérsékeltebb hőmérséklet és a kedvezőbb csapadékellátottság miatt. Az őszi időszakban leveles palántákat augusztustól szeptember végéig ültethetünk, de ekkor fokozottan szükséges figyelni a növények öntözésére. 
A növényállomány fejlettségét, így az elérhető termésmennyiséget nagyban meghatározza a szaporítóanyag minősége is. Emiatt különösen fontos, hogy vírusmentes, jó erőnlétű növényi anyagot alkalmazzunk. Keressük a zömök, nem felnyurgult, ép, egészséges lomblevelekkel rendelkező palántákat, amelyeknél a gyökértörzs átmérő eléri a ceruzavastagságot, a lomblevelek száma 3-10 közötti, a gyökerek hossza pedig legalább 6 cm. 
 

Kerti kalendárium

Márciusi teendők kiskertünkben

A tavasz első hónapjában érdemes előkészítenünk zöldségeskertünk talaját, amelybe a hónap végén a korai zöldségeket vethetjük el.

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.