Szamóca betegségei és növényvédelme

Szamóca betegségei és növényvédelme

Ki ne szeretné a szamócát? Viszont az egészséges és bőséges terméshez megfelelően fel kell készülni és gondozni kell ültetvényünket. Lássuk, mire kell odafigyelni!

 

VÁLASSZUK KI A MEGFELELŐ HELYET a szamócának

A szamóca jól alkalmazkodik az éghajlatunkhoz, nagyon jó a fagytűrő képessége. Sikeresen lehet termeszteni! A palántákat augusztustól szeptemberig, valamint tavasszal április közepéig kell kiültetni. A földi eper évelő, általában 3 évre hagyhatjuk a helyén, majd akár az indáival szaporítva frissítsük a tövetek. Telepítése előtt fontos az alapos talajfertőtlenítés, hiszen a különböző talajlakó kártevők hamar megtalálják és nem nagyon lesz máskor módunk védekezni ellenük. A szamócák helye lehetőleg napos, szél védett legyen. Már a félárnyék is okozhat termés csökkenést. 

 

A TALAJ ELŐKÉSZÍTÉSE A SZAMÓCA SZÁMÁRA

Miután kitisztítottuk a területet a gyomoktól*, telepítés előtt még dolgozzunk be foszfor, kálium tartalmú műtrágyát a talajba, erre a legmegfelelőbb a Kiskertész komplex szilárd műtrágyaEzután jöhet az ültetés. Tehetünk alá feketefóliát, a gyomosodás megelőzésére, és annak érdekében, hogy a gyümölcsök ne érintkezzenek a közvetlenül a földdel. Ezzel csökkenthetjük a kórokozók megjelenését. A sorok közét az ültetés után is takarhatjuk szalmával vagy fűnyesedékkel, így a nedvességes is tovább a talajban tarthatjuk. A gyommentesítés mellett figyelnünk kell a metszésre és a növényvédelemre. A terméshozó bokron "növögető" indákat folyamatosan távolítsuk el, mert energiát vesz el és negatívan befolyásolja a termés mennyiségét és minőségét. Illetve a beteg leveleket is levághatjuk, ha úgy ítéljük meg, hogy ezzel megelőzhető a fertőzés elhatalmasodása.
*Gyomirtásban segítségünkre lehet a Sharpen 330 EC termék, amit még a szamóca nyugalmi időszakában kell kijuttatni. 

 

NÖVÉNYÁPOLÁS


Tehát az ületetés, szaporítás, sorközművelés és metszés mellett kiemelten kell figyelnünk az öntözésre is. A szamóca vízigényes növények közé tartozik (évi 700-800 ml víz), egy alkalommal 25-30 ml öntözővizet juttassunk ki késő délután. Ugyanakkor az öntözéstől tömörödhet a talaj, a szamóca hajszálgyökérzete viszont oxigénigényes, ezért időközönként fel kell lazítani. A szamóca növényvédelme szempontjából szükséges szüret után lekaszálni a leveleket.

 

SZAMÓCA NÖVÉNYVÉDELME

Kártevők közül megtámadhatják a földi epret a csigák ⇒Ezt onnan vesszük észre, hogy a növényen és környékén látszanak a jellegzetes nyálnyomok és a gyümölcsön rágásnyomok láthatóak. A csigák nappal nem aktívak így velük ritkán találkozunk. Megpróbálhatjuk távol tartani a kártevőt házi módszerekkel, mint a hamu, a tojáshéj vagy a só, készíthetünk sörcsapdát. Hatásos lehet, ha gyommentesen tartjuk a sorközöket, nem hagyunk búvóhelyet.

 

Rovar kártevők                                                                     

A szamóca gyökerét sajnos nagyon szeretik a cserebogár pajorok. Ezért telepítés előtt használjunk talajfertőtlenítő szert. 

Az atkák is megtámadhatják szamócatöveinket. Ezek szabad szemmel nem látható rovarok, esetleg finom, pókháló szerű szövedékéről észrevehető, illetve a levelek torzulása árulja el jelenlétüket. Kártételük nyomán torzulnak, kanalasodnak az idősebb levelek, nem fejlődnek a szívlevelek és a termés sem érik be. A leveleken telelnek át, majd tavasztól kezdik kártételüket. Atkaölő szerrel védekezhetünk ellenük.

 

Gombabetegségek                                                                

A földi epret leggyakrabban megtámadó betegségek közé tartozik a lisztharmat. A lisztharmat tünetei a leveleken jelentkeznek először, a színükön és a fonákjukon is megjelenik a szürkésfehér penészbevonat. A levél kanalasodik, elszárad és lehull. A levélnyélen és a gyümölcsön is megjelenhet a bevonat. Az eperszemek színtelenek maradnak és íztelenek. Ritkán a virágok is megbarnulhatnak a fertőzés következtében. Beteg növényi részeken telel a kórokozó, majd a hűvös, csapadékos időjárás alkalmával terjed. Vegyszeresen még virágzás előtt védekezzünk, majd szüret után a fertőzés erőségétől függően. Megoldás lehet az is, ha szüret után levágjuk a lombleveleket. A védekezést a tünetek megjelenése előtt kell elvégezni, Signum WG készítménnyel 36 g/ 10 liter vízhez. A készítmény hatásos a termést károsító szürkepenész ellen is.

Ez a kórokozó a virágon és a gyümölcsön jelentkeznek elsősorban a tünetek. Kezdetben száraz, barna foltokkal majd fakó penészgyep alakul ki rajtuk. Ezután a gyümölcs elrohad. A levélen is megjelenhetnek tünetek, sárgás foltokkal. Talajról fertőz. Vegyszeresen virágzás előtt, majd szüret után védekezzünk. (Hydrostar, Meteor, Signum WG)

Lisztharmat kórképe szamóca levélen

 

Kórokozók közül a mikoszferellás levélfoltosság is megjelenhet földi eprünkön. Ennek tünetei a képen is látható apró foltok a levélen. A foltok idővel összeérnek és a levél elszárad. A levélnyélen és a csészelevélen is megjelenhetnek. A beteg növényi részekről fertőz, így azokat ne hagyjuk az ágyás közelében. Április végétől a hűvös csapadékos időjárás alkalmával kezd terjedni. Vegyszeresen virágzás előtt és szüret után védekezhetünk ellene. (Hydrostar, Meteor, Signum WG)

 

 


Szamóca termesztéséről és növényvédelméről itt olvashatsz még bővebben: KERTI KISOKOS - SZAMÓCA

 

 

 

 

 

Mikoszferellás levélfoltosság tünete

 

 

A SZAMÓCA NEM CSAK A KERTBEN TEREM! ;)
 
A földi epret csekély helyigénye miatt eredményesen tudjuk akár cserépben is nevelni. Ha folyton termő fajtát választunk, akkor egész évben csemegézhetünk a terméséből. Tehetjük akár balkonládába, függő kaspóba is. Tápanyagban gazdag talajjal töltsük meg a cserepeket és folyamatosan tápoldatozhatjuk is (Omex Ferti I. szilárd lombtrágya). A tövek rövid élete miatt 3 évente cseréljük a növényeket, amit megtehetünk akár a saját hajtásairól is. Télen szükséges a földi epernek a nyugalmi állapot, viszont a konténeres növények könnyebben megfagyhatnak ezért jobb, ha egy fűtetlen világos helyre el tudjuk rakni.

 

 

 

 

 

 

 

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.