(Delia radicum)
Az összes káposztaféle jelentős károsítója. 6-7 mm nagyságú, szürkés színű imágója hasonlít a közönséges házi légyre. Évente 3 nemzedéke fejlődik, a talajban báb alakban telel. A retken az első és második generáció nyüvei károsítanak április-május hónapokban: az imágók tojásaikat a retek tövéhez rakják, a kikelő nyű berág a fejlődő retekgumóba, és fejlődése során teljesen összefurkálja, ezáltal fogyaszthatatlanná teszi. Elsősorban száraz, napos időjárás esetén számíthatunk kártételére.
Legfontosabb megelőzési mód a vetésforgó betartása: a retek 3 évig ne kerüljön más káposztaféle után, és a területről a káposztafélék családjába tartozó gyomokat (például pásztortáska) is rendszeresen távolítsuk el. A vetést megelőzően, vagy azzal egy menetben használjunk rovarölő talajfertőtlenítőszert. A reteklégy imágójának berepülése a növényállomány szélére kihelyezett fehér vagy kék ragacslappal szignalizálható, szükség esetén a tojásrakást megelőzően kémiai védekezés lehetséges deltametrin hatóanyaggal. A deltametrin a gyakran hűvös tavaszi éjszakákon is jó hatékonyságú, a védekezés a földibolhák elleni védekezéssel egy menetben megoldható.
Retek
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.