A réz (pontosabban annak egyes vegyületei) az egyik legrégebben alkalmazott növényvédő szerünk, mely napjainkban is a gombás és baktériumos növénybetegségek elleni védekezés gerincét adja, és – bár lehetséges negatív mellékhatásai miatt rendre napirendre kerül a hatóanyagcsoport kivonásának vagy korlátozásának ötlete is – a réztartalmú készítmények valószínűleg még hosszú ideig a hazai növényvédelem fontos részét fogják képezni. Vegyük sorra a réz hatásmechanizmusát, a felhasználható hatóanyagokat, a megvédhető kultúrákat és a felhasználás tudnivalóit.
Bár a réztartalmú szerek különböző rézvegyületeket tartalmazhatnak: rézhidroxid található például a Hydrostar-ban és a Champion Goldban, rézoxiklorid a Meteorban, tribázikus rézszulfát a Cuproxat FW-ben, rézkelát a Fitomaxx Réz Oldatban és bordói keverék a Bordói Extra-ban, az aktív hatóanyag mindegyikben a rézion, ami vagy a vizes oldat hatására (réz szulfát, réz kelát), vagy pedig a kórokozó gomba által kiválasztott anyagcseretermékek hatására (összes többi hatóanyag) szabadul fel. A kiszabaduló nehézfém több ponton is károsítja a kórokozó baktériumok és gombák anyagcserefolyamatait, így azok nem képesek felszaporodni és megbetegíteni a növényt. Minden rézvegyület kontakt hatású, megelőző védekezésre használható, azaz csak akkor képes a kórokozók visszaszorítására, ha a fertőzés megindulásakor a hatóanyag már a növények felületén van. A réz nagy előnye, hogy általános sejtméreg hatása miatt a kórokozók nem képesek rezisztenciát kifejleszteni ezen hatóanyagcsoport ellen, épp ennek köszönhető, hogy évszázadok óta sikerrel alkalmazzák őket a kórokozók elleni növényvédelemben. Kis mennyiségben, mikroelemként a növényeknek is szüksége van rézionokra, éppen ezért kaphatók réztartalmú lombtrágyák (Fitomaxx Réz Oldat) is, de a réz növényekre kifejtett pozitív hatása rezes növényvédelem esetén is jelentkezik: a lomblevelek erősebbek, ellenállóbbak, vastagabbak, és sötétebb zöld színűek lesznek, nő a növény fotoszintézisének aktivitása (a köznyelvben úgy mondják, a réz „zöldíti a növényt”). Ugyanakkor magas koncentrációban vagy túl magas hőmérséklet esetén a rézionok mérgező hatást fejtenek ki a növényekre is: a levelek perzselődnek és vissza is száradhatnak. Kontakt szer lévén nagyon fontos a megfelelő növényborítottság elérése, ezt az apró szemcsemérettel könnyű elérni (az ilyen készítmények nevében mindig szerepel a „nano” szócska), ugyanakkor az apró szemcsékben kijuttatott hatóanyag az esőzések következtében gyorsabban le is ázik, így hatásosságát hamar elveszti. Mindig a célnak megfelelően válasszunk tehát hatóanyagot: téli lemosó permetezésre jobbak a hagyományos, míg lombozat permetezésre inkább a „nano” termékek vagy a Cuproxat FW ajánlható. A réz hatóanyagú szerek használata (bizonyos évi mennyiség alatt) engedélyezett ökológiai termesztésben is. Alkalmazásának elsődleges veszélyforrása a talajok nehézfém-tartalmának növelése, éppen ezért csak indokolt esetben, a címkén szereplő dózist szigorúan betartva nyúljunk ezekhez a szerekhez, és ügyeljünk rá, hogy a permet csak a védeni kívánt növényeinkre kerüljön.
A réztartalmú szerek baktérium- és gombaölő hatásúak, az antibiotikumok (például Kasumin) európai uniós betiltása óta a baktériumok ellen - a fertőzött növényi részek megsemmisítésén felül – ez az egyetlen lehetséges védekezési mód. Szinte minden gombás betegség (kivéve a lisztharmatok) ellen hatásosak, leggyakrabban a foltbetegségek, rozsdák és szürkepenész ellen juttattjuk ki őket. A réztartalmú szereket a gyümölcs- és díszfák őszi és tél végi lemosó permetezésére magasabb dózisban használjuk, míg a tenyészidőszak folyamán állománypermetezésre alacsonyabb dózisban, ez a perzselés elkerülésének érdekében fontos. A kezelés mindig megelőző jellegű legyen (a réznek nincs kuratív hatása), a legtöbb rezet tartalmazó növényvédő szer esőállósága azonban elég jó, a hatóanyag időjárástól függően akár 1-2 hétig is aktív maradhat a növények felületén. A rezisztens kórokozótörzsek kialakulásának megelőzése érdekében – amennyiben valamilyen felszívódó gombaölőszert juttatunk ki – ahhoz is javasolt valamilyen réztartalmú szer keverése, de előtte mindenképpen végezzünk keverési próbát, mert a rézvegyületek több hatóanyagot kicsaphatnak! Végezetül szeretném ismét felhívni a figyelmet saját és környezetünk egészségének megőrzésének fontosságára: a növényvédelmet tervezetten, előrejelzésekre alapozva végezzük, a növényvédő szereket a címkén található dózisban és az előírásokat, várakozási időket betartva alkalmazzuk, és a permetezés során használjunk egyéni védőeszközöket!
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.