Az örökzöld sziklalakók: kövirózsák a kertben

Az örökzöld sziklalakók: kövirózsák a kertben

Ahogy közeledik az ősz vége, folyamatosan fakulnak ki a színek kertünkben, bár néhány jól megválasztott színpompás kérgű vagy termésű díszcserjével (mint például a veresgyűrű som, fehér som, kecskerágó, tűztövis, csipkerózsa) kis színt csempészhetünk a szürke téli napokba is.

A kert legjellemzőbb színeként természetesen a zöld sem maradhat ki: nem csoda, hogy szinte minden modern kertbe kerül valamilyen tűlevelű vagy lombhullató örökzöld díszfa vagy díszcserje (leggyakrabban tuja, boróka, jegenyefenyő és babérmeggy), ami télen-nyáron sugározza az üdeséget. Télre a gyep is kifakul, léteznek azonban olyan lágyszárú növények, melyek télen is megtartják zöld lombozatukat, mint például a borostyán vagy a télizöld (mindkettő tágtűrésű, jó árnyéki gyeppótló). Most egy olyan kisigényű, mégis nagyon látványos és sokoldalúan felhasználható évelő szukkulenst szeretnék bemutatni Olvasóimnak, ami régóta a magyar kertek gyakori „vendége”, és az egyre szárazabbá váló klíma és a télizöld növények iránti növekvő kereslet miatt a jövőben még fontosabb szerepet tölthet be, elsősorban a sziklakertekben, támfalakon és cserép ámpolnákban. Ismerkedjünk meg a kövirózsákkal!


Mediterrán varázslat a magyar kiskertekbe!

A kövirózsák az európai eredetű dísznövényeink közé tartoznak: vad változataik nagy számban a Földközi-tenger partvidékének sziklás, mediterrán hegyvidékein díszlenek, de hazánkban is őshonos növény, elsősorban a könnyen felmelegedő, délies kitettségű sziklás hegyoldalainkon virítanak vad állományai. Életmódja és környezeti idényei is termőhelyéhez alkalmazkodtak: szukkulens, vaskos és erősen viaszos levelekből álló rozettái évelők, örökzöldek, napfényimádók és jó szárazságtűrők. Nagyon érdekes a szaporodásmódja: a klasszikus, magról történő szaporodás mellett elsősorban ivartalan úton, különleges indákkal terjed: az indák végén egy-egy apró, új rózsa fejlődik, és ezek az új rozetták vagy az anyanövény körül legyökereznek, így létrehozva a növény jellegzetes, párnaszerű telepeit, vagy pedig leválnak az anyanövényről, és a hegyoldalon legörögve új területeket hódítanak meg. A tőlevélrózsás állapot néhány évig tart, ezt követően a nyár derekán a rozetta közepén megjelenik egy magas, kiemelkedő virágzati szár, melynek tetején jellegzetes, sokszirmú, húsvörös virágok nyílnak. A magvak kiszóródását követően a már virágzott rozetták elpusztulnak, de a sarjak gyorsan betöltik a megüresedett lyukakat a párnában. A vad fajok levelei egyszerű zöldek vagy vöröseszöldek, de a kertészetekben mára számtalan fajtájuk és hibridjük kapható sárgászöldtől mélyvörösig terjedő, vagy többszínű lombozattal, de léteznek nagyon erősen hamvas, sőt szőrős levelű változataik is. Karácsony táján újabban divatos a fehér, arany, vagy éppen hupikék színű festékkel lefújt cserepes tövek árusítása is: a kertbe az ünnepek elmúltával kiültetett növények általában megerednek, de a később fejlődő sarjnövények természetesen már nem lesznek színesek.


A kisigényű dísznövény

kövirózsa virágaA kövirózsák kerti felhasználhatósága széles körű, nagyon jól mutat sziklakertekben, ágyásszegélyként, kőfalakra telepítve, és alacsony termete miatt virágtartó ládákba és kőkorsókba ültetve is. A hely kiválasztásakor a növény eredeti termőhelyét vegyük figyelembe: talajban nem válogatós, sziklás, gyenge tápanyagszegény talajokon, akár kőfalak repedéseiben is szépen díszlik. Legjobb tűző napra telepíteni: a növénypárnák így nem nyurgulnak fel, egészségesek maradnak és a fajtára jellemző lombszín is szépen kialakul. A kövirózsa párnái évelők, és méretük évről évre nő, ezért legjobb olyan helyre ültetni, ahol szabadon terjeszkedhet. Vízigénye – mediterrán növény lévén – viszonylag alacsony, csak a legszárazabb, forró nyári időszakokban igényel kiegészítő öntözést, a pangó vizet viszont nem tűri, ilyenkor a rozetta alsó levelei majd közepe elrothad, a növény elpusztul. A szobában, cserépben nevelt példányokat természetesen rendszeresen, de mérsékelten öntözni kell: legjobb megvárni, amíg a növény földje majdnem teljesen kiszárad, majd kis vízadaggal óvatosan átnedvesíteni, végül az alátétben összegyűlő vizet kiönteni. Szerencsére kórokozói és kártevői nem nagyon vannak, a tövek rothadását szinte minden esetben a pangó víz vagy túlöntözés okozza. A nedvdús virágzati szárakon és a rozetták közepében néha megjelenhetnek a levéltetvek, ellenük Spilan 20SG-vel vehetjük fel a harcot.

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: