A virágoskert és a zöldségeskert rendbetétele mellett ne feledkezzünk el a gyep őszi munkálatairól sem, hiszen így lesz tavasszal egészséges összefüggő zöld felületünk!
Ősszel az időjárási viszonyok ideálisak a gyomirtáshoz. Erre tökéletes szelektív megoldás a Bofix Garden nevű gyep gyomirtó szer, ami a kétszikű gyomokat írtja a gyepből.
A Bofix Garden az eddig ismert gyomirtó szereknél szélesebb gyomirtó spektrummal rendelkezik. A készítményt 15-20 ml/100 m2 dózisban kell kijuttatni 10 l vízzel kipermetezve a kétszikű gyomfajok intenzív növekedésének kezdetén, még virágzás előtt. A gyomnövényekben gyorsan felszívódik, majd a nedvkeringéssel eljut a növekedési pontokba (hajtáscsúcs és gyökérzet). Az évelő gyomok esetében a földalatti szaporító képleteket (rizómákat) is elpusztítja, ezáltal megakadályozza újrahajtásukat. Egy tenyészidőszakban a készítménnyel két kezelés végezhető, az egyik tavasszal, a másik pedig ősszel, amikor a gyep növekedése még nem olyan intenzív. Fontos, hogy ne nyírjunk füvet a tervezett gyomirtás előtt és után 3-5 napon belül! Fiatal telepítéseknél az első gyomirtás csak beállt állományban, a gyepet alkotó fűfajok bokrosodása után végezhető el.
Ősszel fontos feladat a gyepszellőztetés, ugyanis ezzel a folyamattal szabadíthatjuk meg a füvet az elhalt, elszáradt részektől, a mohától. Fontos tudni, hogy ősszel ne végezzük túl mélyen a szellőztetést, nehogy túl sok sérülést okozzunk a gyökérzetben a fagyok előtt. A szellőztetést mindenképpen úgy időzítsük, az időjárás függvényében, hogy a gyepnek legyen ideje regenerálódni a fagyok beállta előtt, általában a szeptember vége, október eleje megfelelő időpont lehet rá. A gyepszellőztetést végezhetjük manuálisan, illetve géppel is. Ha nem akarunk beruházni egy gyepszellőztetőre, akár bérlésre is van lehetőség, így a tárolására sem kell gondot fordítanunk.
A gyepszellőztetést követően az őszi időszakban használt műtrágyával szórjuk be gyepünket, ami nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, nitrogént viszont alig vagy egyáltalán nem. Fontos, hogy az őszi időszakban a gyepnek nagyobb mennyiségben káliumra van szüksége, ami növeli az ellenálló képességét, fokozza a stressz tűrést és segíti a szárszilárdság kialakítását. Ilyen műtrágya pl.: Lubofos 12, aminek összetétele 0-12-20 vagyis a 0% nitrogén, 12% foszfor és 20% kálium. A műtrágya kijuttatásánál ügyeljünk az egyenletességre ezt egy kézi szóróval vagy egy műtrágyaszóró kocsival egyszerűen megoldhatjuk.
Abban az esetben, ha a gyepszellőztetés során túl nagy foltok maradnának üresen, vagy szeretnénk fiatalítani a gyepet szeptemberben még épp időben vagyunk egy felülvetésre. Fontos hogy hagyjunk időt a friss vetés megerősödésére a fagyokig. A műtrágyázással egy időben vagy azt követően elszórhatjuk a fűmagot, termőfölddel fedjük be, majd alaposan öntözzük be. A kikelt megerősödött fiatal gyepünket rendszeresen vágjuk, utána jól öntözzük be az összefüggő gyepszőnyeg eléréséért. Az utolsó vágást hagyjuk október végére november elejére (vagy az időjárás előrejelzés szerint) még a fagyok beállta előtt végezzük el. Ennek magasságát az előző hosszúságoktól fél centiméterrel hosszabbra hagyjuk.
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.