Gyümölcsfáink szüret utáni munkálataival alapozzuk meg a jövő évi termést és a károsítók létszámát. Sorra vesszük az őszi mechanikai és ápolási munkálatokat és az őszi lemosó permetezés fontosságát.
Nagyon fontos, hogy a szüret és a lombhullás után ne tegyük messzire szerszámainkat, hiszen gyümölcsfáinkkal kapcsolatban még akad tennivaló. Ne feledjük, a szüret utáni munkálatokkal alapozzuk meg a jövő évi termést és a károsítók létszámát!
Számos kórokozók és kártevők létszámát és előfordulását csökkenthetjük, ha gondosan végezzük a mechanikai munkálatokat.
De lássuk, milyen tevékenységeket takar a fogalom!
Az olyan kórokozók ellen, mint a monília vagy a tafrina, hatékonyan védekezhetünk, ha a fákon maradt, vagy a földre hullott leveleket és úgynevezett gyümölcsmúmiákat eltávolítjuk. Ezek a kórokozók ugyanis fertőzött növényi részekben telelnek át, így csökkenthetjük újbóli felbukkanásukat, ha ezeket eltávolítjuk kertünkből. Nem kell megvárnunk a téli metszést, a fertőzött ágak levágásával. Ha észleljük, hogy valamelyik gyümölcsfánkon van pl., lisztharmattal fertőzött vessző, még ősszel lemetszhetjük azt.
A télen, a fákon telelő kártevők állományát is csökkenthetjük, ha elvégzünk néhány egyszerű munkálatot. Az olyan növényi részeket, leveleket, ágakat, ahol kártevők tevékenységét véljük felfedezni, pl. össze vannak sodródva a levelek, a hajtásvégek el vannak deformálódva távolítsuk el. A fák törzsének tisztogatásakor, drótkefét vagy fakaparót használva szabaduljunk meg a nagyobb levált kéregdaraboktól, kéregpikkelyektől, amik búvóhelyként szolgálhatnak a különböző kártevőknek.
Kezeljük a különböző külső okból származó sérüléseket, fákon lévő sebeket, ezzel is megakadályozva a kórokozók megtelepedését a fákon. Minden esetben éles késsel (pl. kacorkés) tisztítsuk meg a felszínt, fejtsük le a sérült részeket és fasebkezelővel fedjük be a felületet. Az útban lévő vastagabb ágat eltávolításával sem kell megvárni a téli metszést, ha a vezetékeknek útban van, de minden esetben használjunk a művelet után fasebkezelőt. Egyes gyümölcsök esetén, mint pl. a körte, az alma vagy a szilva, gyökérsarjak növekedése. Ezeket minden esetben távolítsuk el, mert tápanyagot vonnak el a koronarésztől és betegségek, kártevők melegágya lehet. Lemetszésüknél törekedjünk arra, hogy egészen a gyökérrésztől távolítsuk el, hogy megakadályozzuk az újrahajtásukat.
Kép forrása: Fatudor
A levágott, összegyűjtött növényi részeket komposztálhatjuk, de ha fertőzöttek, akkor legyünk körültekintőek a kezelésükkel! Ha fennáll annak az esélye, hogy kártevőkkel vagy kórokozókkal fertőzött növényi részekről van, abban az esetben zárt komposztáló edényben komposztálhatjuk, de csak a teljes lebomlásuk, átalakulásuk után használhatjuk fel a kertünkben a végterméket, vagy zöldhulladékként kezelve az adott város hulladékkezelésének megfelelően elszállítathatjuk. A már a köztudatban lévő avarégetésről jó, ha elfelejtkezünk, hiszen élet- és értékvédelmi szempontokból tilos és büntetés is jár érte.
A mechanikai védekezés részeként használhatunk hernyófogó öveket is. Ennek két variációja van az úgynevezett ragacsos és a száraz öv. A ragacsos övek jelentősége elsősorban tavasszal van, amikor a pl. a hangyákat vagy araszolókat tudunk csapdába ejteni. Ragacsos övként használhatunk akár kétoldalas ragasztót is, de enyvvel bekent jutasálat is. A száraz övet júniustól használjuk, amikor a kártevők bábozódáshoz, peterakáshoz készülnek vagy ősszel, amikor a kihelyezett övek téli búvóhelyet biztosítanak pl., a körtelevél-bolhának vagy a különböző araszolóknak. Újságpapírt, kartont vagy zsákvásznat használhatunk száraz övként. Mindkét övet helyezzük a fa törzsére, rögzítsük azt és kb. 10 naponta ellenőrizzük, cseréljük le. A használt, megtelt öveket semmisítsük meg. A folyamatos biztonságért egész évben alkalmazhatunk hernyófogó öveket.
A mechanikai védekezésként alkalmazhatunk egy régóta használt módszert, a fatörzsek meszelését. Ezzel a módszerrel kis mértékben befolyásolhatjuk a fa nedvkeringését. Ez leginkább a kora tavasszal virágzó gyümölcsök, mint az őszibarack, vagy a sárgabarack esetében lehet fontos. Így késleltetve a virágzást, megelőzhetjük a túl korai virágzást, és a virágok lefagyását. A fehér felület a törzsön nem engedi a téli napsütésben a nedvkeringés megindulását, így az éjszakai mínuszok nem tudnak fagyási sérülést okozni.
Kép forrása: publicdomainpictures.net
Ha nincsenek bekerítve a gyümölcsfáink, fordítsunk gondot a rágcsálókártevők és vadkár megelőzésére is. A rágcsálók elszaporodását megelőzhetjük, ha a ragadozó madarak vadászatát segítjük elő, ami magasabb fákat vagy T-alakú ülőfát jelent. Helyezzünk a fákra fatörzsvédő hálót vagy használjunk vadriszató készítményeket, hogy megvédjük fáinkat a sérülésektől vagy akár a sérülések nyomán fellépő teljes pusztulástól.
Az őszi időszakban már nem marad annyi időnk a permetezésre, a nappalok rövidülése és az idő lehűlése miatt, de sokat jelenthet, ha ilyenkor is elvégezzük gyümölcsfáink lemosó permetezését. Azonban fontos tudni, hogy az őszi lemosó permetezés, nem helyettesíti a tavaszit, csak kiegészíti azt. Figyeljük az időjárás jelentést és használjuk ki a permetezésre alkalmas napokat. Mindenképpen fagymentes, száraz napokat válasszunk!
A gyümölcsfákat több sérülés is érheti akár szüretelés közben is, ami utat adhat a sebparazita kórokozóknak, ami ellen ha nem védekezünk, már kora tavasszal észleljük a következményeit.
A réztartalmú szerek segítenek megelőzni, pl. a tűzelhalást, az ágelhalást, a levéllyukacsosodást, a levélfoltossággal járó betegségeket, vagy a levélfodrosodást.
A kéntartalmú szerek segítenek a lisztharmat megelőzésében és az atkát gyérítésben.
Ha a fent említett szereket olajtartalmú szerekkel kombináljuk rovarölő hatását is fokozhatjuk a lemosó permetezésünknek.
Már rügyfakadás előtt alkalmunk nyílik a fákon telelő kártevők (pl. levéltetvek tojásai, pajzstetvek, takácsatkák kifejlett egyedei és tojásai), kórokozók (pl. monília, varasodás, levélfodrosodás, levéllyukacsosodás) állományának csökkentésére.
Az alapos és idejében elvégzett lemosó permetezés jelentősen csökkenti a tenyészidőszakban végzett egyéb (agrotechnikai, kémiai) kezelések számát.
A lemosó permetezést mindenképpen fagymentes időben végezzük, és a hatékonyságának fokozása érdekében, az időzítésekor arra is figyeljünk, hogy az elkövetkező napokban se legyen fagy.
A lemosó permetezés műveletét, mint a neve is sugallja, nagy lé mennyiséggel, áztatás szerűen végezzük, úgy hogy a törzsön és az ágakon is biztosítva legyen az egyenletes fedés. Ha a fák alatt megtalálhatóak különböző növényi maradványok azokra is kerüljön a permetléből, illetve a közelben levő kerítés elemekre, fészerre, olyan helyekre ahol van esélyük a kártevőknek a telelésre.
Mindenfajta permetezés esetében, fontos a megfelelő védőöltözék viselése. A permetező szerek felhasználása előtt, figyelmesen olvassuk el a csomagolás címkéjén feltüntetett előírásokat, és a munkavégzés során ezeket feltétlenül tartsuk be.
Bár a lemosó permetezéssel is végzünk egyfajta sebkezelést, ez nem helyettesíti a metszést követő fasebkezelő használatát. A sebek kezelésekor általános szabályként lehet követni, hogy az 1-2 cm-t nagyságot meghaladó felületeket feltétlenül be kell fedni fasebkezelővel.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.