Időszerű a védekezés csonthéjasokban a monília virágfertőzése ellen

Időszerű a védekezés csonthéjasokban a monília virágfertőzése ellen

A monília csonthéjasok közül főleg kajszit, meggyet és a cseresznyét támadja. A csapadékos időjárás elősegíti ezen gomba fertőzését, főleg virágzás idején. Ilyenkor a gondos kertésznek résen kell lennie.

A monília elleni védekezés

A monília elleni védekezés komplex feladat. Cikkünkben adunk néhány praktikát hogyan tudjuk megvédeni gyümölcs fáinkat a kórokozótól. Az első és egyben a legfontosabb védekezési lehetőségünk a betegség elkerülése ellen, a rezes lemosás tavasszal. Amit tudni kell a réztartalmú készítményekről: rézszulfát a legdrasztikusabb (csak profi kertészeknek ajánljuk), rézoxiklorid -Meteor- kevésbé drasztikus, rézhidroxid a legkíméletesebb -Hydrostar-. A védekezést rügypattanástól piros bimbós állapotig kell elvégezni, bő lé mennyiséggel. Virágzó fáknál véletlenül se használjunk rezeket, mert perzselést okozhatnak.

Ne felejtsük el, hogy a rezes lemosást ősszel is érdemes elvégezni, így csökkenthetjük a következő évi kórokozók mennyiségét. A második védekezési lehetőségünk virágzáskor van, ahol már egyes gyümölcsöknél felszívódó készítményekkel is védekezhetünk! Ha csapadékos az időjárás és hosszan tart a virágzás, (5-7 nap) akkor háromszor kell védekezni. Első alkalom a bimbós állapot kezdetén (piros bimbós vagy fehér bimbós állapotban), második lehetőség fővirágzáskor, a harmadik lehetőség pedig a virágzás végén. Használható felszívódó készítmények közül a Signumot javasoljuk virágzáskor.

Ha moníliás virágelhalást megakadályoztuk a tavasszal, akkor a vegetációs időszak során a terméseinket  kell megvédenünk a  moníliás gyümölcsrothadás ellen. A technológiai ábrákon jól látható, hogy melyik szert mikor lehet alkalmazni. 

 

 

Cseresznye és meggy növényvédő szeres kezelés időzítése:
Monília virágfertőzése a csonthéjasokban: a cseresznyevirág és a meggy. Mire kell figyelni? Hasznos tanácsok.

A monília szinte az összes gyümölcsfát megtámadható gombabetegség. Sebparazita, tehát a fa és a gyümölcs sérülésein keresztül fertőz. Sérüléseket okozhat egy nagyobb szél, jégeső, de leggyakrabban a gyümölcsöt rágó kártevők okozta sebek engednek utat a terjedésének. A járvány kialakulásának kedvez a csapadékos, hűvös, párás, ködös idő. A monília a gombafonállal átszőtt gyümölcsmúmiákban, vagy a fertőzött hajtásban telel át.
 
Bővebben a cseresznye moníliáról ITT olvashatsz.
Bővebben a meggy moníliáról ITT olvashatsz.
Virágzási időszakban a Signum terméket ajánljuk 20 g növényvédő szer 10 liter vízhez.

Monília virágfertőzése a csonthéjasokban: a cseresznyevirág. Mire kell figyelni? Hasznos tanácsok.

 

 

 

 

 

 

Kajszibarack növényvédő szeres kezelés időzítése:
Monília virágfertőzése a csonthéjasokban: a kajszibarack. Mire kell figyelni? Hasznos tanácsok.


A monília gomba fertőzheti a hajtást, a virágot és a termést is. Felismerhetjük, a levél, a virág és a kocsány barnulásáról, ezek később elszáradnak, és a fán maradhatnak. Az ágakon rákos sebek alakulhatnak ki. A rothadó gyümölcsökön megjelenik a jellegzetes koncentrikus körökben elhelyezkedő fehér penészgyep. A gyümölcsön rothadni kezd, majd összeszáradva, gyümölcsmúmiaként a fán maradhat.

A monília betegsége a termésen: mire kell figyelnünk? Hogyan írthatjuk a gombát? Hasznos tippek és tanácsok.
Bővebben a kajszibarack moníliáról ITT.
A virágzás időszakában szintén Signum termék 20 g/ 10 l víz dózisban.

Monília tünete kajszibarackon

 

 

 

 

 

Őszibarack növényvédő szeres kezelés időzítése:
 A monília betegsége a termésen: az őszibarack. Mire kell figyelnünk? Hasznos tippek és tanácsok.

Kórképe ugyanaz, mint a kajszi baracknak, ugyanakkor kevésbé jellemző betegsége. Őszibarack moníliáról itt olvashatsz.
Felhasználható készítmény virágzás idején a Signum, aminek adagolása 20 g növényvédőszer 10 liter vízhez.
Azért, hogy a csonthéjas növényeink szép termést hozzanak, ne feledjük a tápanyag utánpótlást sem. Speciális tápanyag hiány esetén bátran választhatunk a FitoMaxx lombtrágyák közül.

A monília betegsége a termésen: az őszibarack védelme. Mire kell figyelnünk? Hasznos tippek és tanácsok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.