Monília

Monília

Pár éve hurcolták be import gyümölccsel a Monilia Fructicola kórokozóját. Érdemes lehet megemlíteni, hiszen ennek a kórokozónak nincs szüksége sérülésnek a gyümölcsön. Csak a gyümölcsöt fertőzi. A járvány kialakulásának kedvez a csapadékos, hűvös, párás, ködös idő. A monília a gombafonállal átszőtt gyümölcsmúmiákban, vagy a fertőzött hajtásban telel át.

Gyümölcsmúmia közelről. Kórkép, valamint védekezési és megelőzési tippek.

                         Gyümölcsmúmiák

Kórkép

A gomba fertőzheti a hajtást, a virágot és a termést is. Felismerhetjük, a levél, a virág és a kocsány barnulásáról, ezek később elszáradnak, és a fán maradhatnak. A rothadó gyümölcsökön megjelenik a jellegzetes koncentrikus körökben elhelyezkedő fehér penészgyep. A gyümölcsön rothadni kezd, majd összeszáradva, gyümölcsmúmiaként a fán maradhat.

 

Védekezés/Megelőzés

Az megelőzése szempontjából fontos a gyümölcsfák megfelelő tápanyagellátásának biztosítása, a gyümölcsmúmiák eltávolítása és a megfelelő metszés. A vegyszeres védekezést a téli lemosó permetezéssel alapozhatjuk meg. Gyümölcs színesedésekor védekezünk ellene.

Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!

 

Kép forrása: Farmmix Csoport

 

Kultúra:

Cseresznye

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.