Levéllyukacsosodás

Levéllyukacsosodás

A kórokozó gyakorlatilag valamennyi csonthéjas gyümölcsfajt megtámadhatja. Legnagyobb problémát a kajszi, illetve őszibarack termesztése során okoz, cseresznyén, meggyen, szilván pedig szórványosan fordul csak elő. A kajszin inkább a gyümölcstünetek dominálnak, még az őszibaracknál a hajtáson, illetve a leveleken jelennek meg többnyire a tünetek. 

Levéllyukacsosodás = Stigmina carpophila

Kajszibarack levéllyukacsosodás tünetei

A leveleken 2-3 mm-es, kör alakú, sárgászöld, majd később barnuló foltok láthatók. Közepük idővel kiesik, de keskeny barna szegélyük megmarad. A fiatal hajtásokon a rügyek körül 5-10 mm nagyságú, ovális, szürke színű foltok képződnek, melyek szegélye elmosódott, barna vagy liláspiros. A beteg rügyek nem hajtanak ki, valamint ha a folt a vesszőt körülöleli, annak elhalása is bekövetkezik. A gyümölcsfoltok aprók, pár mm nagyságúak, vörös vagy lilásiros színűek. A terméseken a foltok később kiemelkednek, elparásodnak, udvaruk viszont liláspiros színezetét megtartja. 

Kajszi levéllyukacsosodás elleni védekezés

A fertőzés kialakulását megelőzhetjük a beteg fás részek lemetszésével, illetve az ősszel és tavasszal végzett lemosó permetezéssel. A kémiai védekezést bimbós állapotban, virágzás előtt, valamint közvetlenül a sziromhullás után érdemes elvégezni, a moníliás betegség elleni védelemmel egy menetben.

 

 

Kultúra:

Kajszibarack

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.