Keleti gyümölcsmoly

Keleti gyümölcsmoly

Szinte az összes gyümölcskultúrát megtámadhatja, leggyakrabban azonban csonthéjasokban előforduló kártevő. Hazánkban általában 3 teljes nemzedéke képes kifejlődni. Telelése fejlett lárva alakban történik sűrű szövedékben, védett részeken, amit akár a fás részeken is elhelyezhet. Első nemzedékének megjelenése május elejére tehető, a második június közepétől július közepéig rajzik, az utolsó nemzedéke pedig július közepétől augusztus végéig. 

Keleti gyümölcsmoly kártétele

Tavasszal legalább 8–10 cm hosszú hajtásvégek hervadását okozza, melyen mézgafolyás látható. A kárkép ugyan hasonlít a barackmoly tavaszi hajtáskártételére, de a barackmoly lárváinak kártétele hamarabb jelenik meg, ezáltal rövidebb, 3-4 leveles hajtásvégek pusztulását okozza. Később a két faj gyümölcskártétele már nehezebben különíthető el egymástól. A zöld, később az érőfélben lévő, majd az érett gyümölcsben táplálkoznak hernyói, ezáltal a gyümölcsök felületén rágcsálék, ürülék és mézgafolyás is megjelenhet. 

Keleti gyümölcsmoly elleni védekezés

Házikerti körülmények között a hervadó hajtások levágása megoldást nyújthat a kártevő egyedszámának csökkentésére. A kémiai védekezést a tömeges lárvakelés idejére célszerű időzíteni. A készítmények közül felhasználható a kontakt hatóanyagot tartalmazó Full 5 CS, 3 ml/ 10 liter víz dózisban, valamint a felszívódó Spilan 20 SG készítmény 3 g /10 liter dózisával egyaránt. 
 

Kép forrása: Agrofórum

Kultúra:

Kajszibarack

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Júliusi teendők kiskertünkben

A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.

Augusztusi teendők kiskertünkben

A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.