Hogyan telepítsünk sövényt?

Hogyan telepítsünk sövényt?

Rengetegen választják manapság a sövények telepítését térelválasztás, por- és zajszűrőként vagy akár kerítés helyett. Sövény telepítésének sok módja lehet attól függően, hogy milyen célból szeretnénk sövényt létrehozni és milyen gyorsan.

Hagyományos sövényeket készíthetünk fagyalból, tiszafából, magyalból, mahóniából, kecskerágókból, vagy smaragdtujából. Nagyobb teret igénylő növényekből, lomblevelű örökzöldekből is lehet sövényt kialakítani. Alakítható sövények készülhetnek a fagyal fajtákból vagy a tűztövisből is. Nyírást nem igénylő sövényünk lehet orgonából, gyöngyvesszőből, madárbirsből stb.

A sövény ültetése

Legoptimálisabb idő az ültetésre a tavasz, jó ha április- májusra befejezzük az ültetést. Lombhullató sövények esetében ássunk ki a leendő sövény nyomvonalában egy 40 cm széles, mély árkot. Az árok aljába helyezzünk érett istállótrágyát vagy tartós hatású műtrágyát. A növényeket fajtól és növekedési erélyüktől függően 25-40 cm távolságban helyezzük el egymástól. Ültetés után kellően áztassuk be a növényeket és az első pár héten rendszeresen öntözzük, hogy segítsük a megragadásukat. 

A sövény metszése

A metszést igénylő sövényeket, az első évben még ne metsszük intenzíven, majd a későbbi években évente 3-4 alkalommal, hogy a sövényünk besűrűsödjön. Ha elértük a kívánt magasságot, akkor évente 2-3 alkalmanként nyírjuk, és végezzünk 1-2 havonta alakító metszést. Nem minden fajta sövényre igaz ez a metszési sűrűség, hiszen egy hortenzia sövény akkor lesz igazán szép, ha virágzik, azt pedig akkor érhetjük el, ha nem vágjuk sűrűn vissza. A második évtől elkezdhetjük a tápoldatozást is hiszen a tartalékok addigra elfogyhatnak a talajból. Fontos a sövény formája: keresztmetszete téglalap vagy nyújtott trapéz alakú legyen. A felfelé szélesedő sövény nem jó, mert az alja felkopaszodik a túlzott beárnyékolás következtében. Türelem szükséges a sövényneveléshez, hiszen 2-3 év is eltelik mire igazán sűrű sövénykerítést kapunk.

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.