Szobanövényeink egészsége

Szobanövényeink egészsége

Annak ellenére, hogy szobanövényeink lakásunk, házunk védelmében vannak, megtámadhatják őket kártevők, kórokozók, ezért gyűjtöttem össze a fontosabb tudnivalókat a témával kapcsolatban.

Alapvető fontosságú, hogy csak egészséges növényeket vigyünk haza, így elkerülhetjük a későbbi vesződést és a többi virágunk is kártevő és kórokozómentes marad. Új növény vásárlásakor mindenképpen tájékozódjunk annak igényeiről, kérdezzünk utána az eladótól vagy az interneten is utána olvashatunk, hiszen ha jó kondícióban tartjuk a növényt kevésbé lesz fogékony a betegségekre, kártevőre. Szobanövényeink egyik legfontosabb igénye a megfelelő locsolás. A túlöntözés miatt kiszorulhat a levegő a talajból, ami kedvez a károsító baktériumok elszaporodásának. A növény sejtjei megtelnek vízzel, lazábbak és sérülékenyebbek lesznek. A vízhiány kevésbé káros, mint a túlöntözés, de erre is figyeljünk oda. Az öntözésen kívül a levegő páratartalmára is figyeljünk, hiszen, ha alacsony a levelek kiszáradhatnak, szélük megbarnul, ha magas kedvezőtlenül, ha a légzésre és a fertőzéseknek is kedvez. A hirtelen hőmérsékletváltozás is megviselheti a szobanövényeket, így szokassuk a növényt a kinti klímához, és a meleghez ha nyáron kint szeretnénk tartani. Ne tegyük napos helyre azokat a növényeinket, amelyek nem viselik azt jól, hiszen az erős fény, és hő megperzselheti a leveleket. A fényhiány is kedvezőtlenül hat növényeinkre, hiszen ekkor az életfolyamataik lassulnak, színük megfakul és megnyurgulnak, keresik a fényt. A huzat, vagyis az erős légmozgás is kárt tehet az arra érzékeny növényekben, mint a páfrányok, begóniák stb.. A többi virágot is megviselheti a légmozgás hűtő, szárító hatása, így erre is ügyeljünk, amikor a megfelelő helyet keressük szobanövényeinknek.

Ha már megtörtént a baj és növényünket megtámadta valamiféle kártevő, vagy kórokozó, fontos, hogy elkülönítsük a többi növénytől és pontosan állapítsuk meg a problémát, hogy megfelelően tudjuk kezelni. Baktériumos fertőzés esetén vizenyős foltok jelennek meg a növényen, ami később rothadást is okozhat. A fertőzést beteg növényi részek, ápolási eszközök, virágföld terjesztheti és a növényen kialakuló sebeken, légzőnyílásokon juthat a növény szervezetébe. Baktériumölő szerekkel védekezhetünk ellene, amit gazdaboltokban vásárolhatunk meg. Mindenképpen kérdezzünk meg szakembert a helyes permetezésről, olvassuk el a címkét és mindig a szabadban végezzük. A gombás fertőzés jele lehet lisztharmat esetén, ha lisztszerű bevonat jelenik meg a hajtásokon, míg szürkepenész, ha penészbevonat, torz levelek és levélhullás figyelhető meg. Távolítsuk el a beteg növényi részeket és vegyszeres kezelést vessünk be a fertőzés ellen. Ebben az esetben is beszerezhetjük a szükséges vegyszereket gazdaboltokban, ahol azt is megtudhatjuk, hogy milyen módon végezzük a permetezést.

 

Különböző kártevők is megtámadhatják szobanövényeinket, lássunk párat a legjellemzőbbekből. Ha levéltetvek támadják meg a növényeket, a levelek fonákján sebzik azt, amin keresztül fertőződhet. A fertőzést maguk a levéltetvek is terjeszthetik. A túlzott elszaporodásuk előtt egy kíméletes lemosással is tudunk ellenük védekezni, később ezt is csak vegyszeresen oldhatjuk meg. A pajzstetvektől már nehezebb megszabadulni, hiszen a kifejlett egyedeket pajzs védi. Meg lehet próbálni a mechanikai védekezést ellenük is, amit vegyszerekkel is ki lehet egészíteni. Atkák is megtámadhatják szobanövényeinket, ezeket szabad szemmel nem láthatjuk, csak a kártételük helyét, hiszen szürkés szövedék jelenik meg a növények levelein.

Csak a leggyakoribb kártételeket szedtem össze, más kártevők és kórokozók is megtámadhatják növényeinket, ha nem biztosítjuk nekik a legmegfelelőbb körülményeket, hogy ellenállók legyenek.

 

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: