Hogyan lesznek az őszi hagymásokból tavaszi virágzók?

Hogyan lesznek az őszi hagymásokból tavaszi virágzók?

Az előrelátó kertészek kedvencei a hagymás növények. Pontos és előre megtervezett kiskertet tudunk a segítségükkel létrehozni. Mindenképpen megéri várni arra, hogy tavasszal a jó idő hírnökeként megjelenjenek és üde színeikkel egy kis varázslatot hozzanak a szomorkás téli hónapok után a kertjeinkbe. Számos faj és fajta közül választhatunk, a három legnépszerűbbet emeltem ki, bízva abban, hogy mások is kedvet kapnak a hagymások telepítéséhez. 

Nem ördöngösség. Tégy egy próbát nem bánod meg!

Az őszi virághagyma ültetés legnehezebb része az, hogy kiválasszuk melyik fajt és fajtát ültessük el. Ma már rengeteg variáció, hibrid és nemesített verziók léteznek. A határ mondhatni a csillagos ég és a színskála szinte összes színe beszerezhető. Érdemes eltérő időben, egymást követő virágzású növényeket választani, hogy egész tavasszal legyen egy-egy virágzó foltunk a kertünkben. 
A telepítéshez nincs szükségünk sok eszközre. Először is használjuk a fantáziánk, tervezzük meg, hogyan fog kinézni a virágos kertünk, sziklakertünk. Ha ez meg van, mérjük ki a virágok helyét, ezután telepíthetünk. Ültethetjük fajonként, de keverhetjük is a fajokat, hogy minél színesebb és gazdagabb legyen. A lehetőségeknek csak a fantáziánk, kreativitásunk szabhat határt. 

 

Hagymás virágok telepítésének lépései

1.) Az ültetéshez általában a szeptember-októberi időszak a legalkalmasabb. Így elegendő idejük marad hagymáknak a gyökeresedésre. Valamint, szükségük van a téli hidegre a hagymáknak, ahhoz, hogy tavasszal virágozhassanak. 
2.) Válasszuk ki a növényeinket (faj, fajta). Vegyük figyelembe a környezeti adottságokat. Elsősorban a csapadék- és a fényellátást érdemes megnézni és mérlegelni, hogy melyik faj a legalkalmasabb.
3.) Készítsük elő a talajt: megfelelő a lazább porhanyós szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt válasszunk. Az ültetést megelőzően töltsük fel komposzttal vagy szerves trágyával a talajt, forgassuk be. De az ültetéssel egyidőben ne használjunk szerves trágyát, mert számos kórokozót tartalmazhatnak, amelyek megtámadhatják a hagymákat. 
4.) Tervezzük meg a kiskert kinézetét, jelöljük ki a növények helyét. Kezdőknek azt javaslom, hogy érdemes először papíron skicceket készíteni. Majd a valóságban méregetni és elhelyezni a körülbelüli helyére az egyes hagymákat. Ügyeljünk arra, hogy a növények közötti távolság megmaradjon, akkor is, ha megnőnek a növények!
5.) Ültető gödör készítése. Az ültető gödör mélysége sarkalatos pont. Nem lehet se túl sekély, se túl mély. Az ültetési mélység a hagyma méretétől függ. Általában a hagyma átmérőjének 2-3 x szorosa legyen a gödör. 
6.) Öntözzük be az ültető gödröket. Ültetés után is adjunk nekik egy alapos öntözést, ezzel elősegítjük a gyökeresedést. Ha nagyon száraz a tél, akkor szükséges megöntözni a kis hagymákat a tél folyamán is. (illetve aki balkonba, cserépbe is telepít, mindenképpen gondoskodjon a vízellátásról télen is).
7.) Tegyük a kis hagymákat az ültető gödrökbe. Fedjük be földdel és enyhén tömörítsük. 
8.) Tavaszig különösebb gondoskodást nem igényelnek. 
9.) Utolsó lépésként pedig élvezzük tavasszal munkánk gyümölcsét, a virágzó kertünket. 

 

Káldi János: Hóvirág
Itt-ott látsz még hóruhát,
S már nyílik a hóvirág.
Csoda-fehér, egyszerű,
Szárra nőtt kis csengettyű.

hóvirág

 

Hóvirág

A tavaszi hírnökének nevezett hóvirág (Galanthus nivalis) a kiskertünk ékévé válhat szerénységével és finom virágaival. Különlegessége, hogy gyakran még a hótakarót is képes áttörni a gyengének tűnő, ám annál erősebb kis virágaival. Varázslatos látvány lehet, ahogy természetes élőhelyén, a lombhullató erdőkben fehér virágtakaróként ellepik az avar szintet. 
Az egész Európai Unió területén, így természetesen hazánkban is védett növénynek számít. Tehát, a szabadon élő fajok szedése, gyűjtése büntetést von maga után. 
Szerencsére otthon nyugodtan termeszthetjük, sőt ma már számos fajta közül választhatunk. Igénytelensége és végtelen ellenálló képessége miatt nagyon kedvelt kerti dísznövény. 

 

•    A hóvirág ültetése, gondozása

Gondozása nagyon egyszerű, nem kíván nagy szaktudást és a kis odafigyelést csodaszép virágokkal hálálja meg.
Az ültetés és telepítés az őszi hónapokban a legalkalmasabbak számára. Általában a szeptember-október hónapokban már érdemes elduggatni a kis hagymákat. Az ültető gödör mélysége kb 15 cm legyen. Lehet egyesével, vagy kis csoportokban is ültetni. De számolnunk kell azzal, hogy gyors szaporodása következtében hamar beveszi a rendelkezésére álló területeket. 
Kedveli a félárnyékos területeket, esetleg telepíthetjük lombhullató fák közelében. Meghagyhatjuk számára a lehulló lombot téli takarónak, illetve a lebomlás során tápanyagként hasznosul számára. Kerüljük a fenyőfélék alá ültetést, mert túlságosan árnyékos és tápanyagban szegény számára! Mint minden növény szereti a tápanyagban gazdag jól előkészített talajt. 

 

•    A hóvirág szaporítása

A hóvirág szaporítása kétféle módon történhet. Az egyik a magról történő szaporítás illetve a kis fiók hagymák újbóli elduggatása. 
Ha magról akarjuk szaporítani, várjuk meg, hogy a virágzás után hozott magok beérjenek. Ebben az esetben a hagymák is könnyebben tudnak regenerálódni. Ez nagyon kedvezően hat a következő évi virágzásra. 
A hagymáról való szaporítás pedig 3-4 évente javasolt, mert a gyors szaporodása miatt az állomány elvadulhat és a sűrűsége miatt könnyen lehet, hogy nem hoz virágot. Ilyenkor, ha a levelek elszáradtak óvatosan szedjük fel a hagymákat és szedjük szét a kis fiókhagymákat. Válogassuk szét és selejtezzük le a látszatra sérült, beteg hagymákat. Az egészséges hagymákat pedig ősszel könnyedén telepíthetjük, hogy újra csodás hóvirág szőnyeggé válhassanak. 


Szűcs Szilvia: Tulipánok
Kecses, színes tulipánok,
rátok nézve mosolyt látok,
vidám derűt, boldogságot,
öröm, ahogy ott pompáztok.

tulipán

 

Tulipán

A tulipánt a tavasz szimbolikus jelképének is nevezhetjük. A kertészetek egyik legkedveltebb virágzó hagymása. Nemcsak a kiskertek otthonok dísze, hanem a közterek, parkok, iskolák gyakori díszítő eleme. 
A tulipánról már a Kr. u. 1000 körüli időkből már vannak írásos feljegyzések. A későbbi időkben a törökök nemesítették, szelektálták ki a tulipánok legszebb példányait, mára a holland nemesítők vették át a vezető szerepet. Töretlen népszerűségnek örvend azóta is és közkedveltségének egyik oka, hogy termesztése és gondozása rendkívül egyszerű. Egy két szabályt betartva bárkinek lehet pompázó tulipános kertje. 
A másik ok, hogy sokan ennyire kedvelik, hogy a nemesítői munkák következtében annyi féle forma, szín, méret és virágzási idő van, hogy így mindenki megtalálja a neki tetsző, a kertjébe illő fajtát. Csak győzzön az ember választani a közel 100 faj és több mint ezer fajta közül. 

 

•   A tulipán ültetése és gondozása

A tulipán számára is a legoptimálisabb időszak az ültetésre az ősz. Az erőtől duzzadó, egészséges hagymákat érdemes szeptemberben legkésőbb október végéig elültetni, ameddig be nem állnak a fagyok. Figyelem! A tavasszal árusított akciós hagymákat érdemes meggondolni, mert számos buktatója lehet a tavaszi ültetésnek. A hagymáknak a virágzáshoz szükségük van a téli hideghatásra. 
Az ültetés előtt megfelelően készítsük elő a talajt. Lazítsuk meg és forgassuk bele a szervestrágyát vagy a komposztot. Az ültetés előtt öntözzük be, ha száraznak találjuk.   Próbáljunk meg számukra naposabb helyet választani. Ültethetjük csoportban is, szoliterként vagy esetleg ágyás szegélyként. Ültetéskor a gödröt úgy alakítsuk ki, hogy a hagyma két és félszerese legyen a mélység, a tőtávolság pedig 10-20 cm legyen. Ha túl mélyre ültetjük nem tudnak a felszínre törni, illetve túl sok energiájukba kerül. Ezt a virágzás sínyli meg. 
Ahhoz, hogy kellően meggyökeresedjen a száraz ősz idején mindenképpen öntözzük. A virágzás után se felejtkezzünk meg az öntözésről, hogy a hagymagumók megfelelően fel tudjanak készülni a télre. A tulipán termesztés sarkalatos pontja, hogy a virágzás után a zöld leveleket sokáig még épen tarthassuk. Mert ekkor áramolnak vissza a hasznos anyagok a hagymába. Akkor távolítsuk el a leveleket, ha már sárgulni kezdenek.  Ezért a hely kiválasztásakor vegyük figyelembe, hogy bizony lehetnek sárguló levél foltok a kertünkben. Ezzel számoljunk esztétikai szempontból. Ahhoz, hogy sokáig szép zölden tudhassuk a leveleket mindenképpen használjunk Kiskertész Virágözön lombtrágyát.  Virágzást követően a virágokat mindenképpen vágjuk le, hogy ne képződjenek magok és jövőre is hozzon virágot. 

 

•    A tulipán szaporítása

Legismertebb és legegyszerűbb módja a hagymával történő szaporítás. Ennek ellenére magról is szaporítható, de ebben az esetben várnunk kell 2-3 évet, hogy virágozzon. A hagymákat 2-3 évente érdemes felszedni, a népnyelv szerint „pihentetni”. Mert különben nagyon elaprózódik és nem virágzik. A hagyma felszedése során mindenképpen válogassuk ki a sérült, beteg, gyenge kicsi hagymákat. A hagymákat száraz szellős helyen 20oC-on érdemes tárolni. Egy kis energia befektetéssel és egy kis őszi tervezéssel könnyen csodás tavaszi kertet varázsolhatunk magunknak. Valamint ne felejtkezzünk meg a vágott virágként adott értékéről sem, amellyel otthonunkat, asztalunkat tehetjük szebbé.  A tulipánok, pedig kiválóan alkalmasak arra, hogy ebben is a társaink legyenek. 


Szaip Istvánné: Nárcisz virág története
Amikor a Nap ragyog ránk,
Kinyílik a nárcisz virág.
Illatozó, aranysárga,
Melenget, mint nap sugára.

 

Nárcisz

A nárcisz is évszázadok óta az emberiséggel együtt él. A vadon élő és a kerti változatai annyira összemosódtak, hogy botanikailag lehetetlen megmondani, hogy melyik alkot egy önálló fajt vagy csak a kereszteződésből létre jött hibridről van-e szó. Hazánkban az őshonos csillagos nárcisz (Narcissus angustifolius) fordul elő a leggyakrabban, amely a hóvirághoz hasonlóan szintén védett. A világon több mint tízezer nárciszfajt tartanak számon. Hazánk kiskertjeiben a leggyakrabban a fehér, sárga vagy a sárga-fehér virágszínnel rendelkezők a legkedveltebbek. De a rózsaszín, narancsos vagy a piros színű változatok is léteznek különlegességként. Az különleges megjelenésével és illatával március és május között örvendeztet meg bennünket. A legoptimálisabb természetesen, ha a kiskertünkbe ültetjük, de ennek ellenére az erkéllyel, terasszal rendelkezők se csüggedjenek, mert viszonylag könnyen termeszthető cserépben, balkonban is. 

 

•    A nárcisz ültetése, gondozása

Termesztése nem sokban különbözik az első két hagymásétól. Hasonlóan itt is az őszi ültetést, dugatást kell elsősorban betartani. Erre az optimális idő a szeptember novemberi időszak, de mindenképpen a fagyok beállta előtt ültessük el a hagymákat. Jobban kedveli a napos, félárnyékos helyeket. Lombhullató fák tövében, sziklakertekben esetleg virágágyásban. A legszebben kis csoportokba ültetve mutat.  (Ha gyepbe ültetjük, akkor, mint a tulipánoknál is ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk le a leveleit az elvirágzás után.)
Itt is hasonlóan alaposan és gondosan készítsük elő a talajt. 5-6 héttel az ültetést megelőzően jutassuk ki és forgassuk be az érett komposztott vagy műtrágyát. Nem kell túl sokat kijuttatni mert évközben tudjuk pótolni a FitoMaxx termékekkel a tápanyagokat. Az ültető gödör mélysége 10 cm legyen körülbelül és a tőtávolság is 10-15 cm legyen. A nárcisz szereti, ha esetleg avarral vagy valamilyen mulccsal letakarják. Segíti nedvesen tartani a talajt és a súlyosabb fagyoktól is védelmezi a hagymácskákat.  Az öntözés itt is fontos lehet, ha száraz az ősz és a tél. Valamint a növekedési időszakban, és a virágzás során is érdemes öntözni, hogy szép virágot fejleszthessen. Hasonlóan a tulipánhoz, ha elvirágzott, akkor a virágzati szárat távolítsuk el. Természetesen itt is figyeljünk a hasznos levelekre, amelyek elősegítik a hagymagumók fejlődését. 

 

•    A nárcisz szaporítása

Szaporítása itt is történhet magról, ami néhány évet igénybe vesz, hogy virágozzon. Azonban a nárcisz esetében is lehetséges, hogy a fiókhagymák leválasztásával újítsuk az állományt. A hagymákat akár 4-5 évig hagyhatjuk ugyanazon a helyen. Ha, felszáradtak csak akkor szedjük fel. Ügyeljünk arra, hogy sérülésmentesen bánjunk velük és megfelelően száraz, hűvösebb helyen tároljuk. 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.