A cseresznyelégy imágója 3-4 mm-es légy. A szárnyai áttetszőek, barnás-fekete sávokkal, míg a légy fekete. A nyüve 4-6 mm, színe fehér. A cseresznyelégynek hazánkban egy nemzedéke fejlődik. Általában a cseresznye és a meggy kártevője. Termésérés kezdetén helyezik a nőstény legyek a tojásokat a gyümölcshéj alá. A gyümölcsökben egy-egy nyű fejlődik ki. A gyümölcsök beérésekor elhagyják a gyümölcsöt és a talajban, báb formában telelnek.
Cseresznyelégy sárga ragacslapon
A cseresznye és meggy nyüvességét, népies nevén kukacosságát két faj, az európai, valamint az amerikai keleti cseresznyelégy lárvái is okozhatják. Mindkét faj egynemzedékes és báb alakban telelnek a fák alatti talajrészekben. Az európai cseresznyelégy rajzása már hamarabb, április végén elindulhat, még az amerikai cseresznyelégy rajzása csak valamivel később indul el. Mindkét faj megjelenése hasonló, de az európai cseresznyelégy szárnyán a 3. és 4. fekete csík között rövid ék található, ami az amerikai fajnál hiányzik. Az európai cseresznyelégy szárnya végén található V-alakú rajzolat nem ágazik el, míg keleti társának rajzolatában a 4. csík különböző formákban ágazódik el.
Mindkét faj ugyanolyan kártételt okoz, de az amerikai keleti cseresznyelégy az európaival ellentétben nemcsak egy, hanem akár több tojást is helyezhet egy-egy gyümölcsbe. A nőstények az érő, zsendülő cseresznye héja alá helyezik el tojásaikat, melyből kelő lárvák rágnak be a termésekbe. A táplálkozásuk során a mag körüli részt élik fel a nyüvek, valamint azt ürülékükkel is szennyezik. A károsított termések ezáltal puhulnak, majd idővel romlásnak is indulnak. Táplálkozásuk befejeztével a lárvák elhagyják a gyümölcsöket, majd a talajra hullnak és bábozódnak.
A védekezést előrejelzésre kell alapozni sárga ragacslapok kihelyezésével. E ragacslapok nagyobb számban történő kihelyezése kiskerti körülmények között akár gyérítés céllal is alkalmazhatók. Védekezni csak az imágók ellen tudunk kémiai készítményekkel, ezért a tojásrakás megakadályozása a cél. Általában a cseresznye/meggy zöldborsó nagyságánál már időszerű a védekezés. Az elhúzódó rajzás miatt szüretig általában 2-3 kémiai beavatkozás szükséges. A cseresznyelegyek ellen használható rovarölő szerek közül kontakt és felszívódó hatásúak is rendelkezésre állnak. A védekezés megkezdésekor felszívódó (Spilan 10 SG; 2-3 g/ 10 liter víz), majd később az érés előtt a rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idejű kontakt készítményeket alkalmazzuk.
Kultúra:
Cseresznye
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.