Apiognomóniás levélfoltosság

Apiognomóniás levélfoltosság

Egyes években járványszerű fellépése korai lombhullást okoz, mely által a következő évi termésmennyiség csökkenése is bekövetkezik.

Apiognomónia tünetei

Az első tünetek általában június közepén jelennek meg a levélen sárgászöld, majd sárgás 4-5 mm nagyságú foltok formájában, melyek széle elmosódott. A levél fonáki oldalán az erek mentén barnulás is megfigyelhető. Idővel a foltok nőnek, majd a levéllemez nagy részére kiterjednek és sárgás színű udvar jelenik meg a foltok körül. A levelek kanalasodása, majd pedig teljes mértékű sárgulása és lehullása is bekövetkezik. 

 

Apiognomónia elleni védekezés

A megelőzés a lehullott lomb összegyűjtésén, talajba forgatásán alapul. Az ősszel, illetve tavasszal végzett lemosó kezelések csakugyan nagyon fontos feladatnak tekinthetők. A kémiai kezelést nem elegendő a már megjelent tünetek után elkezdeni, azt már a sziromhullás utáni időszakban meg kell kezdeni és júniusig folytatni. Általában a moníliás betegség ellen virágzás után végzett kezelés e kórokozó ellen is hatékonyak.
 

Kultúra:

Kajszibarack

Megoldás bio kertészek részére:

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.