Üvegszárnyú ribiszkelepke

Üvegszárnyú ribiszkelepke

Kárkép


A kártételt a lárvák okozzák, melyek a vesszőkben táplálkoznak. A fejlődő kis hernyók kezdetben a hajtások héja alatt rágnak járatokat, majd később azok belsejébe húzódnak. A bélszövettel való táplálkozását mutatja a hajtások, vesszők felületén megjelenő rágcsálékuk, ürülékük, valamint szellőzőnyílás is. A vesszőket elvágva a bélszövetben fekete színű, egyre jobban szélesedő járatuk található meg. A károsodott vesszők fonnyadnak, sárgulnak, súlyos esetben tavasszal ki sem hajtanak. 


Védekezés


Évente egy nemzedékük fejlődik ki, hernyói telelnek át a károsítás helyén. A fertőzött vesszők mihamarabbi, kora őszi kimetszésével telelésük, így további fejlődésük akadályozható. A rajzásuk elhúzódó, akár május végétől augusztus közepéig is eltarthat, így érdemes feromoncsapdás előrejelzésre hagyatkozni a kémiai védekezés időpontjának meghatározása érdekében. Rajzásuk általában a virágzás után kezdődik, de akár a szüreti időszakon túl is folytatódik. A kémiai védekezést a rajzáscsúcs utánra kell időzíteni, a készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási idejét pedig mindenképp be kell tartani (pl. Full 5 CS; 2 ml/ 10 liter víz). 
 

Kultúra:

Ribiszke

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Júliusi teendők kiskertünkben

A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.

Augusztusi teendők kiskertünkben

A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.