Tervezzünk sziklakertet!

Tervezzünk sziklakertet!

Ha van a kertünkben hely, vagy egy lejtős kihasználatlan terület, tegyük változatossá egy sziklakerttel!

 

 

 

 

 

 

 

 

A sziklakert készítésének lépései:

 

  1. Hova kerüljön?

A kertünk olyan szegletét válasszuk ki ami jobbára napos, árnyékos zugokban nem fejlődnek megfelelően a sziklakerti növények. Ha van egy például fűnyírás szempontjából nehezebben kezelhető lejtőnk, az is tökéletes lehet egy sziklakert kialakításához. Érdemesebb egy kompaktabb, jobban kezelhető sziklakertet tervezni, hogy a későbbi munkálatokat, mint a gazolás el tudjuk végezni.

 

  1. Milyen sziklát válasszunk?

Sziklakertek alapanyagául legtöbbször homokkövet, mészkövet vagy vulkanikus eredetű köveket választanak. A kertünk hangulata szerint érdemes választanunk sötétebb, vagy világosabb követ. Igazodhatunk a természethez is, választhatunk aszerint is, hogy ott milyen kövek találhatóak. Minden esetben érdemes olyan nagyságú köveket választani, amit mi magunk is meg tudunk mozgatni, ha nem áll rendelkezésünkre gépi segítség.

 

  1. Hogyan készítsük el a sziklakertet?

Először jelöljük ki a sziklakert alapját. Készíthetünk szabályos alakzatot kört vagy négyzetet, de a kövek szabálytalanságára is hagyatkozhatunk. szedjük fel egy vékony réteg talajt és készítsünk el egy vékony réteg zúzott kőből álló alapot, vízelvezető réteget. Erre halmozzuk fel a sziklakertünk alapját, amihez használhatunk bontásból származó, nagyobb téglákat vagy egyéb betonelemetek. Nem érdemes földdel alapozni a sziklakertet, mert úgy nagyon hamar megsüllyed. A kész alapra szórjunk földet, ez lesz a növények táptalaja ezért érdemes virágfölddel befedni az vázat. Ezután következhetnek a dísz kövek. A kövek elhelyezését lehetőleg ne egyedül végezzük, legyen segítségünk bármi történne. Ezt követően ültessük be a virágokat a résekbe. Az ezután is szabadon maradt földfelületeket dekorálhatjuk apró kaviccsal vagy mulccsal.

 

Milyen növényeket válasszunk a sziklakertünkbe?

Sziklakertünket több féle tematika szerint is megtölthetjük virágokkal. Kiválaszthatjuk az egy időben virágzókat, a folyamatosan virágzókat vagy tehetünk bele hagymásakat. A következőkben felsorolok néhány példát sziklakertbe is ültethető virágokra.

Tavasszal virágzó növények

Szellőrózsa

Ez a rizómás évelő, tavasszal díszítheti a sziklakertet. Közepes a vízigénye, agresszívan terjedhet. 30-40 centiméteresre nőhet meg.

Kerti szegfű

Szegfűszeg, Piros, Piros Szegfű, Virág, Piros Virág

A szegfű 15-30 cm magasságú örökzöld évelő. májustól júniusig virágzik. Viszonylag igénytelenebb virág, jól tűri a szárazságot is. Levelei télen is díszítik a kertet.

Tőzike

Hópehely, Tavaszi Tőzike, Menstruáció, Virág

Kora tavasszal virágzó hagymás növény. 15-20 cm magasra is megnőhet. A hagymájáról szaporodik.

Folyamatosa virágzó növények

Lángvirág

Ez a talajtakaró évelő, áprilistól virágzik. Kedveli a jó vízáteresztésű, szárazabb talajt. 10-15 cm magasra nőhet.

Délvirág

Vörös Mittagsblume, Jég Növény, Virág, Kivirul

Vagy más néven kristályvirágnak is nevezik. 10 cm magas talajtakaró. Szép összefüggő szőnyeget alkot. Kedveli a napos helyeket, viszont nem viseli jól a túlöntözést.

Hagymás növények a sziklakertben

Gyöngyike

Jácint, Muscari, Fürtös Gyöngyike, Virágok, Ágy

Ez a hagymás virág 10-12 cm magasra nő. Kedveli a vízáteresztő talajt és a napos helyeket. Tavasszal virágzik.

Sáfrány

Crocus, Tavaszi, Sáfrány, Tavaszi Virágok, Ibolya

Kora tavasszal, márciusban hozza virágait. 8 cm magasra nőhet. Hagymáját ősszel ültessük el, nem szükséges felszedni.

Nárcisz

Nárcisz, Virág, Tavaszi, Fényes, Természet, Virágzás

Vidám hangulatú, hagymás virág. Hagymáját ősszel elültetve tavasszal, áprilisban virágzik. 30-40 cm magasságú lehet.

Fűszernövények

Kakukkfű

Kakukkfű, Növény, Fűszerek

A kakukkfüvek több fajtájából is választhatunk, vannak egészen különleges citromillatú fajták. Talajtakaróként is funkcionáló, szétterülő, bokros évelő. 20-25 cm magasra nőhet. júniustól augusztusig hozza apró virágait. Fényigényes és a kezdeti időszakban öntözést igényel.

Levendula

A levendula viszonylag nagyobb, 60-80 cm-es bokor, ha van, helyünk ezt is beletehetjük sziklakertünkbe, de létezik kisebb, mini változata is. Nem viseli jól a túlöntözést. Tavasszal metsszük vissza a növény 2/3-át és az elvirágzása után is vágjuk vissza, így serkentsük újabb virágzásra.

 

 

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.