Tavaszi lemosó permetezés

Tavaszi lemosó permetezés

A lemosó permetezés igen fontos, ezzel megelőzzük a kártevők elszaporodását gyümölcsfáinkon, bokrainkon, szőlőtőkéinken.

 

 

 

 

 

 

 

Milyen gyakran van szükség lemosó permetezésre?

Évente legalább kétszer célszerű elvégezni, tavasszal és ősszel, hiszen mindkét időpontban sérülékenyek a kórokozókkal, kártevőkkel szemben, így állományuk hatékonyabban gyéríthető. A zord időjárás is pusztítja a létszámukat. Az előző évi fertőzöttséget és az előrejelzéseket is vegyük alapul, mikor a jövő évre tervezünk.

 

 

A lemosó permetezés előkészületei

A lemosó permetezést néhány fontos növényápolási és előkészületi munka előzi meg. Ezek közül a legfontosabb a metszés, melynek során távolítsuk el a sérült, beteg, különféle károsítókkal (monília, tűzelhalás, vértetű, pajzstetvek) erősen fertőzött vesszőket, ágrészeket és ezt követően a nagyobb vágási sebfelületek kezelését végezzük el különböző sebkezelőkkel (Fagél, Biocera). A törzs és a vázágak gyökérkefével történő óvatos tisztítása is nagyon fontos.

 

 

A lemosó permetezés művelete

A lemosó permetezés műveletét, mint a neve is sugallja, nagy lémennyiséggel, áztatásszerűen végezzük, úgy, hogy a törzseken és az ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen. A lemosó permetezés alapkészítményei a rezek. Ezek a széles hatásspektrumú és környezetbarát kontakt növényvédő szerek elsősorban (a lisztharmat kivételével) a gombás és a baktériumos betegségek ellen hatékonyak. Ilyen készítmény a Meteor, ami 88% rézoxikloridot valamint a Hydrostar, ami 77% rézhidroxidot tartalmaz. Szinte az összes kiskerti kultúrában használhatók, Meteor 20g, Hydrostar 40g kiskiszerelésben (ami elegendő 10 l vízhez) kapható Fatudor partnerboltjaiban. 

 

 

Az Agrokén használata

Tafrinás megbetegedés ellen az Agrokénnel történő kezelést az őszi és tavaszi rezes lemosó permetezések közötti időszakban (legkésőbb rügyfakadás stádiumához igazodva) tudjuk elvégezni. Szőlőben és gyümölcsösben lisztharmat ellen tudunk védekezni, de emellett pajzstetű, levéltetű tojások, körtelevélbolha és atkakártevők gyérítésére is alkalmazható. Nagyszerű hír, hogy biogazdálkodásban használható szer!

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.