Tanácsok az otthoni orchidea neveléshez

Tanácsok az otthoni orchidea neveléshez

Ki ne szeretett volna már egy ilyen szépséget az otthonában? Ha eddig még nem volt bátorsága beszerezni egyet, adunk egy kis segítséget, összeszedtük a legnépszerűbb lakásban tartott fajok igényeit.

Az orchideák a szubtrópusi, trópusi esőerdők lombkoronájában élnek. Hajszálereikkel kapaszkodnak a fákon és a léggyökereikkel a levegő páratartalmából és az esőből veszik fel a nedvességet. Dísznövényként nevelésük sok odafigyelést és türelmet igényel.

Lássuk mire kell odafigyelnünk, ha lakásban szeretnénk tartani:
 

Fény az orchideához

Az orchideákról általánosságban elmundható, hogy a keleti vagy nyugati fekvésű ablakpárkányokok érzik jól magukat. Mivel csak szórt fényt igényelnek, nyáron védjük a tűző napsütéstől a virágokat, viszont télen lámpával pótoljuk a rövidebb nappalok miatt. A papucsorchidea és a lepkeorchidea tűri el legjobban a szélsőséges, számára nem optimális viszonyokat is. Vannak olyan fajok is, amelyeket nyáron a szabadba is kitehetünk, hogy biztosítsuk az optimális viszonyokat, ilyenek a Cattleyák, a csónakorchideák és a dendrobiumok is.

 

Hőmérséklet

A lakásban tartott orchideáknak a megfelelő hőmérséklet 20-24 oC. Viszont a nagy hőmérséklet ingadozásokat és a huzatot nem jól tűrik.
 

Az ideális páratartalom

Az esőerdei származás miatt igénylik a magas, 50-60 %-os páratartalmat, ilyen környezetben fejlődnek szépen. Viszont a magas páratartalom miatt a téli időszakban ügyeljünk a szellőztetésre is nehogy valamilyen kórokozó megjelenjen virágainkon.
 

Orchidea öntözése

Az orchideák öntözésére a legmegfelelőbb, ha öntözővizet tudunk használni. Olyan kaspót válasszunk a virágoknak, amelyben a cserép nem áll a vízben. A locsolás szabálya lehetne: ritkán, de bőségesen.
 

Az orchidea tápoldatozása

A lakásban tartható orchideákról általánosan elmondható, hogy kevesebb, de folyamatos tápoldatozást igényelnek. Ez nyáron minden 2., télen minden 3. öntözést jelenti.
 

Ha átültetnénk az orchideánkat

Az orchideákat általában 2-3 évente szükséges átültetni. Az átültetést jelzi, ha már nem virágzik, vagy ha az ültető közeg elhasználódott.

Az átültetéshez válaszunk előrecsomagolt orchideaföldet. Rázzuk le a régi földet a növényről és vágjuk le az elszáradt gyökereket. Tehetjük bármilyen cserépbe, agyar vagy műanyag, nem fontos átlátszók választanunk, viszont ha látjuk a gyökereket könnyebben meg tudjuk állapítani mikor, locsoljuk meg.
 

Szaporítsuk az orchideánkat

Próbálkozhatunk az orchideáink szaporításával is. Ilyenkor vagy tőosztással vagy sarjról próbálhatjuk meg. Az új növények elültetése után 2-3 hétig kevesebbet vagy egyáltalán ne öntözzük, így ösztönözzük a gyökérképzésre.
 

Kártevői

Az orchideán megjelenő kártevők vírusokat, betegségeket terjeszthetnek, amellett hogy gyengítik a növényt.

 

Pajzstetvek

Pajzstetvek

Gyapjastetvek

Gyapjastetvek

Levéltetvek

Levéltetvek

Tripszek

Tripsz

Takácsatkák

Takácsatka:


Számtalan hibrid változata létezik az orchideáknak, lássuk melyek a leggyakrabban lakásban tartott fajták igényei:

LEPKEORCHIDEA - Phalaenopsis

A bolti kínálat javarészét kitevő, talán a legegyszerűbben gondozható fajta. 20-22 oC-on érzi jól magát. Válasszunk egy napos, de ne tűző napfényes, meleg párkányt. Rendszeresen párásítsuk és tápoldatozzuk. Ha szükséges tavasszal ültessük át
 

Lepkeorchidea


BUGAKOSBOR- Cattleya

A más néven karácsonyi orchidea néven is ismert fajta is viszonylag könnyen beszerezhető. Nagy, díszes virágja van számos színben és formában, van amelyik illatos is. Általában 30 cm magasra nő, 2-6 virágot hozhat, amelyek viszonylag hosszan megmaradnak. Levegős talajra, szórt fényre, állandó hőmérsékletre és párásításra van szüksége. Virágzás előtt tegyük hűvösebb helyre.
 

Bugakosbor


CSÓNAKORCHIDEA - Cymbidium

A többi orchideával ellentétben ez a fajta a talajon él származási országában. Virágozni csak úgy fog, ha ősszel hidegebb hőmérsékleten tartjuk. Így télen és tavasszal virágzásra bírjuk. Virágai hosszantartóak, akár 10 hétig is megmaradhatnak, ezért népszerű vágott virágként is. A nyári időszakban érdemes a szabadba tenni, de figyeljünk, hogy ne érje tűző napfény. Ezt is elegendő 2-3 évente átültetni, lehetőleg tavasszal.
 

Csonakorchidea

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.