A szobanövények gondozása

A szobanövények gondozása

Főleg az őszi-téli időszakban esik jól ránézni egy-egy szobanövényre, mikor a kinti környezet kopár. Azonban az év minden szakában kiélvezhetjük a benti növényeink jótékony hatásait!

Amellett, hogy javítják a levegőt, és a közérzetünket, otthonossá varázsolják a teret az otthonunkban, de akár irodánkban is.

Lássuk, hogy milyen igényei vannak egy szobanövénynek, ahhoz hogy zöld éke legyen szobánknak/irodánknak.

 

 

Fény a szobanövényeknek

Az egyes szobanövények fényigénye eltérő. A kaktuszok vagy a csodacserje kedveli a közvetlen napfényt, míg a filodendron vagy az anyósnyelv jobban érzi magát félárnyékos környezetben. Általános szabályként elmondható azonban, hogy a szobanövényeket az ablak közelében kell elhelyeznünk, hiszen innen távolodva a fényintenzitás rohamosan csökken.

Ezért a szobanövényeink beszerzésekor vegyük figyelembe, hogy hová tudjuk elhelyezni lakásunkban. Arra is van megoldás, ha kisebb ablakaink vannak, ilyenkor használhatunk függőkosarat, vagy készíthetünk polcot az ablakkeretre. Ha ezt sem tudjuk megoldani, akkor a széles spektrumú fluoreszcens lámpákkal világíthatjuk meg növényeinket, hogy kiegészítsük a napfényt.

Minden esetben hetente forgassuk a növényeket, hogy minden részüket, hasonlóképpen érje fény.

A nyári időszakban, ha szeretnénk a szabadban tartani szobanövényeinket figyeljünk arra, hogy ne tegyük ki hirtelen erős napfénynek az eddig bent tartott növényeket. Folyamatosan szoktassuk őket a kinti klímához és csak azokat tegyük a tűző napfényre, amik szeretik, mint pl. a kaktuszok, mert a napfény megégetheti a levelüket. Ha meg tudjuk oldani, legjobb, ha az összes szobanövényünket kivisszük, hiszen a nagy melegben sokszor árnyékoljuk le az ablakokat és a klíma sincs jó hatással rájuk.
 

 

Az ideális Hőmérséklet

Általánosan elmondható, hogy a legtöbb szobanövény hőigénye, átlagosan 16 és 24 fok között változik. Ha ettől magasabb a hőmérséklet a növények felnyurgulhatnak, vagy fogékonyabbá válnak a betegségekre. Alacsonyabb hőmérsékleten elmaradhat a virágzás és a növekedés is lelassulhat. A bent töltött időszak alatt tartsuk távol szobanövényeinket a fűtőtestektől, klímaberendezésektől. A növények kis helyre való összezsúfolása, a rossz légjárás miatt nem kedvező, ekkor ugyanis fokozottan érzékenyekké válhatnak a betegségekre, kártevők megjelenésére. Ugyanakkor a huzat is ugyanolyan ártalmas lehet számukra, amelyre legtöbbször levélhullással válaszolnak.

 

 

Páratartalom a szép szobanövényért

Szobanövényeink, mint a növények többsége kedvelik a magasabb páratartalmat. Télen a fűtésnek köszönhető szárazabb a levegő, ezt párologtató készülékkel, kézi permetezővel vagy a radiátor közelében elhelyezett vizes edények kihelyezésével ellensúlyozhatjuk. A páraigényes növényeket tarthatjuk terráriumban vagy a cserepeket kaviccsal terített vizes tálcára állítva pótolhatjuk a levegő nedvességtartalmát. Az ilyen növényeket, mint pl. a páfrányokat tarthatjuk akár a fürdőszobában is, ha tudjuk biztosítani a megfelelő mennyiségű fényt is.
 

 

Szobanövények Öntözése

A víz talán a legfontosabb szükséglete egy növénynek, ezért a nem megfelelő öntözés alapvető problémája a szobanövények gondozásának.

A túlöntözés és a kiszáradás egyaránt káros lehet.
 

 

Akár naponta ellenőrizzük a cserép földjét. Ha a felszín alatt az ujjunkkal vizsgálva a talaj száraz, vagy a cserép megütögetve kongó hangot ad, itt az ideje az öntözésnek!

6 alapszabály a szobanövények öntözéséhez:

⦁    Minden növénynek egyedi az öntözési igénye, ami az eredeti élőhelye és a lakásunk klímájának függvénye. Ezért érdemes utánanézni minden növényünk eredeti élőhelyének és igényének.
⦁    A téli időszak a szobanövények számára is pihenőidőszak, ezért kevesebb vízre van szükségük.
⦁    Az öntözéshez használt víz legjobb lenne, ha esővíz lenne, de nyilván nem mindenki számára megoldható, a gyűjtése. Ezért használjunk állott csapvizet! Hagyjuk legalább egy napig szobahőmérsékleten állni az öntözővizet és ezután használjuk fel.
⦁    A növények tényleges igényei szerint öntözzünk! Ne menetrendszerűen hétvégén locsoljuk végig az összes növényt, hanem akkor, amikor tényleg kiszáradt a földjük.
⦁    Soha ne öntözzük túl a szobanövényeket! Csak akkor pótoljuk a vizet, ha már földjük felső rétege kiszáradt. Ne hagyjuk, hogy a föld folyamatosan nedves legyen, mert az kártevők és kórokozók megjelenésének kedvezhet. Locsolás után öntsük ki a cserépalátétekből a felgyűlt vizet.
⦁    A locsolást igencsak befolyásolja a jó termőföld is. Persze minden növénynek eltérő igényei vannak a termőföldet tekintve is, de általánosságban elmondható, hogy kerüljük a túl agyagos, tömör földet

 

Tápoldatozás

Tavasszal megnő a szobanövények vízigénye, amellett megkezdődhet a tápoldatozásuk is. Általánosan elmondható, ha egy általános tápoldatot használunk, hogy kéthetente tegyünk az öntözővízhez.

Lássuk, mire kell még odafigyelni!
 

Miért fontos szobanövényeink tápoldatozása?

A cserépben lévő föld tápanyagtartalma egy idő után kimerül, amit ezzel pótolni tudunk. A legfontosabb tápanyagok a nitrogén, a foszfor és a kálium, de ezeken túl még számos tápanyagra és nyomelemre is szüksége lehet szobanövényünknek. Jó megoldás lehet, ha választunk egy általános tápoldatot, ami megfelelő arányban tartalmazza a tápanyagokat.
 

Mire figyeljünk a tápoldatozáskor?

Mindig tartsuk be az adagolást! Egyes szobanövények, mint a pl. az orchidea vagy a páfrányok hígabb tápoldatot igényelnek.

A téli időszakban nem szükséges az intenzív tápoldatozás, viszont a tavasztól őszig tartó, növekedési szakaszban elengedhetetlen, a megfelelő fejlődés elérése érdekében.
 

 

Szobanövények átültetése

Tél végén, a tavasz kezdetén hosszabbodnak a nappalok. Itt az ideje, hogy ellenőrizzük, hogy melyik szobanövényünket nőtte ki cserepét, használta el földjét; melyiket ültessük át.

Nem egyforma a szobanövényeink igénye az átültetés szempontjából sem, vannak olyanok, amelyeket évente szükséges átültetni, de lehetnek olyanok, amelyeket kétévente vagy ritkábban kell.
 


 

Mik jelzik az átültetés szükségességét?

Helyhiány – Ha már a növény gyökerei sűrűn átszövik a földet, gyorsabban kiszárad és helye sem lesz a további növekedésre.

Növekedés visszafogása/serkentése – Minden háztartásban van egy olyan nagy növény, ami intenzív növekedésével túl sok teret vesz el. Ennek átültetésekor vágjunk vissza gyökeréből és ne ültessük nagyobb cserépbe, ezzel is visszafogva növekedését. A gyökérvisszavágásával serkenteni is tudjuk a szobanövények növekedését, ilyenkor válasszunk egy eggyel nagyobb cserepet, mint amiben volt korábban.

Megszabadulás a kártevőktől – Vannak, olyan kártevők amelyektől csak a gyökérzet teljes lemosásával és fertőzésmentes földbe való átültetéssel lehet megszabadulni.

Tápanyagutánpótlás – A tápanyagot ugyan pótolhatjuk, tápoldatozással is, de az előbb említett okokból miatt érdemes az átültetés.

 

A szobanövények fontosabb kártevői

Takácsatkák

Szabad szemmel alig vagy nem is látható kártevő. Elszaporodását a levelek fonákán képzett szövedékből lehet észrevenni, illetve kártételükről. Szívogatják a leveleket, melyek elsárgulnak és idővel lehullnak. A meleg, száraz levegőt kedvelik ezért megelőzhetjük felbukkanásukat, ha párásítunk és rendszeresen lezuhanyoztatjuk a növényeket.


Pajzstetvek

A pajzstetvek több faja is előfordulhat az arra fogékony szobanövényeinken. A közös bennük, hogy kártételüket fényes, pajzsra hasonlító képződmény alatt végzik. A pajzsok szabad szemmel is jól látható méretűek. Szívogatással gyengítik a növényt. Szivaccsal dörzsöljük le a már megjelent kártevőket.
 

 

Kép forrása: Agrofórum

Gyapjas tetvek

A kártevő megjelenését a fehér, vattaszerű csomók feltűnése jelzi a növényeken. A növényi részeken telepszenek meg és a szívogatásukkal gyengítik azt. Szivaccsal távolítsuk el a telepeket.
 

 

Levéltetvek

A levéltetvek több faja is megjelenhet szobanövényeinken, amelyek változatos színűek lehetnek. A fiatal hajtásokon a levelek alsó felén jelennek meg, és szívogatásukkal gyengítik azokat. A meleg, párás környezetet kedvelik és a növények összezsúfolása kedvez elszaporodásuknak. A nagyobb telepeket töröljük le a növényről egy szivaccsal.
 


A kártevők és kórokozók megelőzése érdekében tartsuk növényeinket megfelelő kondícióban, hiszen ezzel egészségesek és ellenállóak lesznek a legtöbb károkozóval szemben.


Gondoskodásunkat és odafigyelésünket minden szobanövényünk meg fogja hálálni, és a szépülés a változás már az rövidesen látványos lesz!

Kerti kalendárium

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell. 

Januári teendők kiskertünkben

Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.