Szilvalevélbolha

Szilvalevélbolha

Kép forrása: commons.wikipedia.org; szerző: Aiwok

Szilvalevélbolha kárképe 

Kerti növények közül előfordulására szilván és kajszin számíthatunk. Az apró imágók és nimfák által okozott közvetlen kártétel nem jelentős: szívogatásuk hatására a levelek csak kis mértékben deformálódnak, esetleg enyhén kanalasodnak, megjelenhetnek mézharmatcseppek is. Sokkal jelentősebb közvetett kártételük: mivel a vadon élő kökény is kedvelt tápnövénye, erről nagy eséllyel közvetít különböző növényi betegségeket (vírusok és fitoplazmák) a korábban egészséges gyümölcsfáinkra is. Évente egy nemzedéke fejlődik, imágó alakban telel fenyőféléken, majd kora tavasszal a csonthéjasokon lerakott tojásokból fejlődnek a következő nemzedék lárvái, és ősszel a kifejlett egyedek települnek vissza a fenyőfélékre.

Szilvalevélbolha elleni védekezés

Az imágók tavaszi betelepülését szexferomoncsapdával, vagy a szilvafák folyamatos megfigyelésével követhetjük nyomon. A tavaszi Agrokén-es lemosó permetezés jelentősen csökkenti a lerakott tojások számát. A szer kisebb koncentrációban később is alkalmazható a nimfák és az imágók gyérítésére, ügyelve arra, hogy 20°C felett a kén már perzselheti a lombot. A továbbiakban a szilván végzett rovarölőszeres permetezések (poloskaszagú szilvadarázs, levéltetvek, gyümölcsmolyok ellen) általában elegendő védelmet nyújtanak a szilvalevélbolha kártétele ellen is.
 

Kultúra:

Kajszibarack

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.