Szilvadarazsak

Szilvadarazsak

A szilvát a fekete szilvadarázs és a sárga szilvadarázs károsítja. A fekete szilvadarázs fényes fekete, szírnyai átlátszóak, amin barna szárnyjegyek vannak. A sárga szilvadarázs barnás vöröses színű, szárnyai átlátszóak egy részük sárgás-füstös. A szilván két poloskaszagú szilvadarázs faj is károsíthat, vagyis a sárga szilvadarázs és a fekete szilvadarázs. Mindkét faj egynemzedékes és lárva állapotban telelnek át a talajban. 

 

Szilvadarázs kártétele

Az imágók a  csészecimpára rakják petéiket. Amint ezek kikelnek, virágzás után a lárvák befúrják magukat a terméskezdeményekbe. A lárva a zsenge magot és a gyümölcs belsejével táplálkozik, miközben fekete szemcsés ürüléket hagy maga után; ez a gyümölcsön lévő nyílásokon át ki is türemkedik a gyümölcsből. Az ürülék és a lárva, jellegzetes "poloskaszagú". A károsított szilva a lehull. A szilvadarazsak egy-egy lárvája 5-6 szilvát pusztítanak el, így jelentős termésveszteséget idéznek elő.

A virágokra helyezett tojásokból kelő lárvák a kötődéskor már a fejlődő terméskezdeménybe rágják magukat. A fejlődő terméseken a kártételt két nyílás jelzi, a lárvák bemeneti és kimeneti helyénél. A lárvák táplálkozásuk során felélik a terméseket, bennük ürüléket hagyva maguk után, idővel a beteg termések le is hullnak a fákról.

Szilvadarázs elleni védekezés

A vegyszeres védekezést megfigyelésre alapozva a szilva virágzása idején sziromhullásig érdemes elvégezni méhkímélő technológiával.

Megjelenésük fehér ragacslappal ellenőrizhető. A kártevők ellen a szilva virágzásának idején kell védekezni kémiai módszerrel, hiszen a nőstények a szilva virágára helyezik el tojásaikat. A virágzáskori permetezéssel legyünk tekintettel a méhek védelmére is, használjuk a Spilan 20 SG készítményt 2,5 g / 10 liter dózisban. Kiskerti védekezéshez akár a fák alatti talaj takarása is megoldást jelenthet, mellyel a lárvák talajba való jutása, telelésük akadályozása érhető el. 

 

Kép forrása: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2022_03_22_Hoplocampa_fulvicornis_1a.jpg

Kultúra:

Szilva

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.