Nem számít, milyen típusú hortenziát termesztünk, hosszú listája van azoknak a betegségeknek, amelyek potenciálisan fenyegethetik növényeinket.
A hortenziának számos faja és fajtája létezik, melyek nagy és mutatós virágfejei rendkívül népszerűek a kertészek körében. Rendkívül sokoldalúak, könnyen termeszthetők, és nagyszerű lehetőségeket kínálnak a hátsó udvar árnyékos területeire.
Ha ezekért és más okokból is termeszt hortenziát, és többet szeretne megtudni a hortenziabetegségekről, akkor vessen egy pillantást a hét leggyakoribb betegségre. Ez magában foglalja azokat a jeleket, amelyekre figyelni kell, mit tehetünk a lehetséges kockázatok csökkentésére, és milyen gyógymódok állnak rendelkezésre, ha növényei elhalnak valamelyik betegségben.
A hortenzia betegségek három nagy csoportra oszthatók. Értjük ezalatt a gombás vagy bakteriális eredetű fertőzéseket, és ezek mellett természetesen a vírusos megbetegedések is előfordulhatnak.
1. Lisztharmat hortenzián
A hortenzia lisztharmatát gombák okozzák, melyek fehér vagy szürke lisztes bevonatként jelenik meg a leveleken és virágokon. A növény érintett részek súlyos esetben akár torzulhatnak is. Ennek oka lehet a rossz légáramlás. A hortenziatövek megfelelő távolságra történő ültetésével jól szellőző növényi közösséget tudunk kialakítani, és ezzel a módszerrel csökkenteni tudjuk a fertőzés kockázatát. Gyakori öntözési hiba, hogy a növényeinket felülről locsoljuk, és így a spórákat a víz segítségével levélről levélre el tudjuk terjeszteni.
Kaphat gombaölő szereket a lisztharmat kezelésére, amelyek segíthetnek a probléma kezelésében, ilyen például a Föld szövetségese betegség-ellenőrző koncentrátum, amely az Amazonnál kapható.
2.Rozsda tünete hortenzián
A hortenzia rozsdája szintén gyakori betegség, ami a gombák jelenlétére vezethető vissza. A rozsda jelei rozsdás-narancssárga vagy vörösesbarna foltok formájában jelennek meg a levelek fonákán. A fertőzés előrehaladott állapotban gyakran eredményez sárguló leveleket és lombhullást. A rozsda gyengítheti a növényt, emiatt a fertőzött leveleket el kell távolítani, a lehullott leveleket pedig fel kell szedni és megsemmisíteni. Sok más gombás betegséghez hasonlóan a rozsdára is igaz, hogy a jól szellőző növényállomány segít a virágaink egészséges állapotban tartásához. Több rozsda elleni gombaölő szer is rendelkezésre áll a betegség leküzdésére érdekében, melyek közül az -azol hatóanyagot tartalmazó készítményekkel lehet a legeredményesebben védekezni (tebukonazol, protiokonazol.)
3.Szürkerothadás hortenzián
A hortenzia botrytises fertőzése barna foltként jelenik meg a leveleken és a bimbókon. Ez egy olyan betegség, amely nedves és hűvös körülmények között fejlődik ki leginkább, és azzal fenyeget, hogy csökkenti a virágzást, és potenciálisan rothadáshoz vezethet. Ez esetben is fontos szerepe van a megelőzésnek, mely a már említett módon érhető el.
4.Levélfoltosság
A levélfoltosság szintés egy gyakori gombás betegség, amely szabálytalan fekete foltokat okozhat a hortenzia levelein. A levelek a foltok megjelenése után gyakran sárgulni kezdhetnek, majd lehullhatnak a növényről. A levélfoltosság nemcsak a hortenzia megjelenését rontja, hanem a növény általános egészségi állapotát is. A barnától a feketéig terjedő foltokkal érintett leveleket el kell távolítani és megsemmisíteni.
5.Antraknózis
Az antracnózis barna foltokkal formájában jelenik meg a hortenzia levelein és virágán, és ezek gyorsan növekedhetnek. A betegség a szürkerothadással ellentétben a meleget és nedves körülményeket kedveli, így esővel vagy öntözéssel könnyen terjed.
6.Baktériumos hervadás
A bakteriális hervadás olyan betegség, amely a virágokat és a leveleket érinti. Az első tünetek általában a virágok fonnyadásával jelennek meg, majd a levelekre is átterjedhet a betegség. A problémát okozó baktériumok általában metszés vagy sérülés okozta sebeken, vagy rovarok által okozott természetes nyílásokon keresztül jutnak be a növénybe.
7.Mozaik vírus
A mozaikvírus mozaikszerű sárga rajzolatként jelenik meg a leveleken. A lombozat eltorzulhat, és a virágok foltosnak tűnhetnek. A vírusfertőzések ellen nincs gyógymód, és a fertőzött növényeket el kell távolítani és ártalmatlanítani kell. A vírus kerti szerszámokon és rovarokon, például levéltetveken keresztül is terjedhet. Csak tiszta és éles metszőollót használjon hortenzia metszésekor, és fertőtlenítse a szerszámokat, hogy megakadályozza a baktériumok növényről-növényre való átvitelét. A bakteriális hervadás kezelésére nincs lehetőség, és a fertőzött növényeket el kell távolítani és meg kell semmisíteni, hogy megakadályozzák a baktériumok terjedését.
Zárszóként megjegyezhetjük, hogy legyen szó gombás, bakteriális, vagy vírus okozta problémákról, a hortenzia minden része megsérülhet, és nem tehetünk mást, mint eltávolítjuk a fertőzött növényi részeket. A problémák korai észlelése segít a terjedés megfékezésében, és megmentheti a növényeit. A kerti higiénia kulcsfontosságú védekezési módszer. Ez magában foglalja a törmelékek és a lehullott levelek eltávolítását, valamint az összes kertészeti eszköz és felület fertőtlenítőszerrel történő alapos lemosását annak érdekében, hogy a gombás és bakteriális betegségek terjedését megakadályozhassuk. Nem szabad megfeledkezni arról a tényről se, hogy alapvetően minden fajtának és változatnak lehetnek különleges igényei, így célszerű a növény konkrét ismerete után tovább kutakodni a helyes gondozást illetően.
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.