Régimódi gyökérzöldségek: a torma és a feketegyökér kiskerti termesztése

Régimódi gyökérzöldségek: a torma és a feketegyökér kiskerti termesztése

A gyökérzöldség szó hallatán egy átlagos háziasszony vagy kiskertész általában a sárgarépára, petrezselyemre és zellerre, esetleg a retekfélére gondol.

A régi idők parasztkertjeinek gyökérzöldség-felhozatala azonban a mainál sokszínűbb volt: az idők folyamán egyes, korábban népszerű, hazánkban könnyen termeszthető gyökérzöldségfélék egyszerűen kikoptak házikertjeinkből. Ismerjünk meg közelebbről két olyan gyökérzöldségfélét, melyek termesztésével bárki bátran próbálkozhat, egyaránt színesítve kertjét és étrendjét is!

 

Torma termesztése

Az Európában őshonos torma a magyar konyha elengedhetetlen zöldég-és fűszernövénye volt a középkortól egészen a közelmúltig. Napjainkban népszerűsége sajnos csökkenőben van, pedig a nehezebb húsételek (gondoljunk csak a húsvéti sonkára vagy a téli kocsonyára) kiváló kísérője ez a káposztafélék családjába tartozó csípős zöldségféle. A csípősségért a gyökérben található mustárglikozidok felelősek, melyeknek pozitív élettani hatásai régóta ismertek. Gyógynövényként főként emésztési problémák enyhítésére és a szervezet erősítésére alkalmazható. A torma évelő növény, mely szereti a laza vagy középkötött, tápanyagokban gazdag és jó vízellátottságú talajokat. Kiskerti szaporítása vegetatív úton, gyökérdugványokról lehetséges, melyeket előhajtatást követően április végén-május elején ültethetünk ki, laza és rögmentes, tápanyagokkal jól ellátott kerti talajba. Ültetés előtt a dugványok rügyeit a csúcsi illetve a talpi vég kivételével dörzsöljük le, így serkentve a gyökér elágazásmentes fejlődését. A jobb gyökérképzés elősegítése érdekében célszerű a bakhátas termesztés, melyhez 30 cm magas, egyenletes bakhátakat húzzunk egymástól egy méteres távolságra. A legfontosabb növényápolási munka a „fejelés”, melynek során a növény csúcsi rügyeiből csak 1-et hagyunk meg, a többit kitördeljük, továbbá a bakhátat megbontva eltávolítjuk a fejlődő oldalgyökereket is. További ápolási munkák a rendszeres öntözés, gyommentesítés, illetve a gyökérképződés időszakában a kiegészítő fejtrágyázás (például Kiskertész Virágözön). A kifejlődött gyökerek felszedése októberben esedékes két menetben: először távolítsuk el a lombleveleket, majd 1-2 napos várakozást követően óvatosan ássuk fel a gyökereket. A tormának szerencsére kevés károsítója ismert. A talajlakó kártevők ellen javasolt ültetést megelőzően Picador 0,8MG-t a talajba dolgozni. A káposztafélék jellegzetes kártevőinek (földibolhák, káposztapoloska) esetleges megjelenésekor kontakt Full 5Cs-vel védekezhetünk. A gombás betegségek közül nedves évjáratokban elsősorban a leveleket támadó foltbetegségek (alternária és cerkospóra), valamint a talajból fertőző, a gyökerek rothadását okozó fehérpenész (szklerotínia) támadhatja meg növényeinket. A védekezés preventív módon, felszívódó hatású gombaölő szerekkel (Signum WG) lehetséges.

 

Feketegyökér termesztése

A feketegyökér a tormához hasonlóan őshonos növényünk, azonban Magyarországon sosem volt olyan népszerű zöldségféle, mint csípős testvére. A feketegyökér a fészkesvirágúak családjába tartozik, a pitypang közeli rokona, amit több közös jellemzőjük (virágzat, repítőszőrös kaszattermés, tejnedves gyökér) is jól jelez. Évelő növény, de étkezési célból egyévesként neveljük, a magfogás érdekében azonban érdemes néhány tövet meghagyni a következő évi virágzás idejére. A növény házikerti termesztése nagyjából megegyezik a sárgarépáéval: a magvetés tavasszal mélyen megmunkált és rögmentes, aprómorzsás, lehetőleg lazább szerkezetű talajba történjen, de nevelhetjük bakhátasan is. Fontos megjegyezni, hogy a feketegyökér magja csak nagyon rövid ideig, 1 évig őrzi meg csírázóképességét, így mindig ügyeljünk rá, hogy friss maggal vessünk! A vontatottan kelő magvak sorát a petrezselyemhez hasonlóan sorjelző növényekkel (például hónapos retek) jelölhetjük, majd az év során folyamatosan végezzük az alapvető ápolási munkákat: a rendszeres öntözést, gyomlálást és talajlazítást, melyet az intenzív gyökérképződés időszakában Kiskertész Virágözön fejtrágyázással is kiegészíthetünk. Az esetleg képződő virágzati szárakat haladéktalanul távolítsuk el tőből, mert a bevirágzó növény gyökere fásodik. A növényvédelem gerincét a talajlakó kártevők elleni védelem adja, melyet a vetés előtt a talajba dolgozott Picador 0,8MG-vel biztosíthatunk. A sárgarépával ellentétben a feketegyökér karógyökerei fagyállók, így télen át a kerti földben hagyhatók, és folyamatosan, igény szerint feláshatók (előtte javasolt a szalmatakarás, hogy a talaj ne legyen fagyos). A betakarítás során legyünk nagyon körültekintőek, mert a karógyökerek roppant törékenyek. A felszedett termést hámozást követően a fehér spárgához hasonlóan használhatjuk fel a konyhában.
 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.