Mikulásvirág gondozása – Útmutató, hogy minden télen virágozzon

Mikulásvirág gondozása – Útmutató, hogy minden télen virágozzon

November végén az üzletek, boltok megtelnek pirosan tündöklő mikulásvirágokkal, karácsony ünnepének első hírnökeivel. Sokan nem tudják, hogy mitől piros a mikulásvirág és hogyan tudjuk a piros színét a következő évre is előcsalogatni. Segítünk benne, hogyan tudod helyesen gondozni mikulásvirágod. 
 

A fellevelek - fény vagy annak hiányának hatására - zöldről pirosra, de akár rózsaszínre, fehérre vagy egyéb színre is váltanak. Ennek a folyamatnak a neve: fotoperiodizmus. Ebben a folyamatban kell segítenünk növényünknek. 

Ha megfogjátok jó tanácsainkat, biztosak lehettek benne, hogy a következő télen is piros színével elsőként fogja jelezni az ünnepek közeledtét. 

 

Mikulásviárg vásárlása, kiválasztása

A mikulásvirág gondozása már a vásárlás előtti pillanatban elkezdődik. Figyeljünk rá, hogy csak egészséges növényt válaszunk, aminek levelei zöldek, vaskosak, virágai pedig bimbósak. Általában mini változatban, 10 cm-es növényként árulják, de megfelelő gondozással akár 1-1,5 méteresre is megnőhet. Hazaszállításnál könnyen megfázhat, így jól csomagoljuk be. Szára viszont törékeny, csomagolásnál vigyázzunk rá, mert ha megsérül akkor tejszerű nedv jelenik meg – a mikulásvirág az Euphorbia, azaz a Kutyatejfélék családjába tartozik -, ami viszont mérgező. 

Piros mikulásvirág

 

A mikulásvirág téli ápolása

A virágüzletből hazaérve kezdődhet az ápolás. Megmutatom, hogy nem is olyan nehéz a mikulásvirág gondozása, csupán a megfelelő körülményeket kell biztosítani a növényünknek: 
-    Fényigényes - Tegyük világos helyre.
-    Hőmérsékleti igénye 15-18°C - Nem szereti a hőingadozást és a huzatot.
A folyosón vagy a lakás egy kevésbé fűtött helyiségében érzi jól magát. 
-    Vízigénye a hőmérséklet függvényében változik - fűtött szobában hamar kiszáradhat, így rendszeres öntözzük (2-3 naponta), hogy a talaj mindig nedves maradjon. 
Tápoldatozni a virágzás időszakában, majd pedig az új hajtások megjelenésekor szükséges. Ehhez ajánlom a Kiskertész Virágözönt ⇒

Hullik a mikulásvirág levele! Megnyugtatlak, hogy ez így van rendben: január végén, február elején a mikulásvirág az összes levelét lehullajtja. Ez egy természetes folyamat, ilyenkor pihenésre van szüksége. Ebben az időszakban már nem szükséges tápoldatozni.

Szobai mikulásvirágFehér mikulásvirág

 

Nyári mikulásvirágMikulásvirág tavaszi ápolás

Tavasszal elvirágzás után, vágjuk vissza 10-15 cm-re növényünket. Ahhoz, hogy az új hajtások megjelenjenek a mikulásvirág öntözését kell megfogni fokozatos csökkentéssel, illetve az öntözések gyakoriságának mérsékelésével egészen májusig. 6-8 hét ez az időszak, és mikor megjelennek az új hajtások, kezdjük el ismét gyakrabban öntözni és tápoldatozni növényünket. 

 

Mikulásvirág nyári ápolás

A fagyveszély elmúltával ki is ültethetjük mikulásvirágunkat egy védett, napos helyre a fák, vagy bokrok tövébe. Augusztus közepéig a hajtásvégeket visszavághatjuk, hogy elősegítsük az új hajtáselágazások képződését, azaz az intenzívebb bokrosodást. Nyár végére már szép méregzöld levelű növényünk díszíti kertünket. Szeptemberig maradhat kint a szabadban, azonban az ősz beköszöntével hozzuk be a beltérbe.

 

 

Mikulásvirág őszi ápolás

A mikulásvirág egy rövidnappalos növény. Szeptemberben - már beltérben - fogjuk vissza az öntözést és biztosítsuk számára a világos nappalokon a 15-20°C-ot. Ahhoz, hogy télre bepirosodjanak a mikulásvirág levelei, meg kell hosszabbítanunk a sötét órák számát. Októberben, napi 14 órán át tartsuk sötétbe a növényt. Kétféleképpen is megtehetjük ezt: egy teljesen sötét helyiségbe tesszük este 5-6 órakkor a mikulásvirágot és másnap 7-8 óra körül visszatesszük a helyére, vagy az is jó megoldás, ha ebben az időszakban letakarjuk egy kartondobozzal. 
Ebben az időszakban a mikulásvirág öntözésének számát és a tápoldat mennyiségét is növeljük. Amikor a fellevelek kezdenek beszíneződni, csökkenthetjük a sötétség időtartamát. 

Ha betartjuk ezeket a lépéseket, mikulásvirágunk piros leveleivel a következő évben is szép dísze lesz a téli ünnepeknek. 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.