November végén az üzletek, boltok megtelnek pirosan tündöklő mikulásvirágokkal, karácsony ünnepének első hírnökeivel. Sokan nem tudják, hogy mitől piros a mikulásvirág és hogyan tudjuk a piros színét a következő évre is előcsalogatni. Segítünk benne, hogyan tudod helyesen gondozni mikulásvirágod.
A fellevelek - fény vagy annak hiányának hatására - zöldről pirosra, de akár rózsaszínre, fehérre vagy egyéb színre is váltanak. Ennek a folyamatnak a neve: fotoperiodizmus. Ebben a folyamatban kell segítenünk növényünknek.
Ha megfogjátok jó tanácsainkat, biztosak lehettek benne, hogy a következő télen is piros színével elsőként fogja jelezni az ünnepek közeledtét.
A mikulásvirág gondozása már a vásárlás előtti pillanatban elkezdődik. Figyeljünk rá, hogy csak egészséges növényt válaszunk, aminek levelei zöldek, vaskosak, virágai pedig bimbósak. Általában mini változatban, 10 cm-es növényként árulják, de megfelelő gondozással akár 1-1,5 méteresre is megnőhet. Hazaszállításnál könnyen megfázhat, így jól csomagoljuk be. Szára viszont törékeny, csomagolásnál vigyázzunk rá, mert ha megsérül akkor tejszerű nedv jelenik meg – a mikulásvirág az Euphorbia, azaz a Kutyatejfélék családjába tartozik -, ami viszont mérgező.
A virágüzletből hazaérve kezdődhet az ápolás. Megmutatom, hogy nem is olyan nehéz a mikulásvirág gondozása, csupán a megfelelő körülményeket kell biztosítani a növényünknek:
- Fényigényes - Tegyük világos helyre.
- Hőmérsékleti igénye 15-18°C - Nem szereti a hőingadozást és a huzatot.
A folyosón vagy a lakás egy kevésbé fűtött helyiségében érzi jól magát.
- Vízigénye a hőmérséklet függvényében változik - fűtött szobában hamar kiszáradhat, így rendszeres öntözzük (2-3 naponta), hogy a talaj mindig nedves maradjon.
Tápoldatozni a virágzás időszakában, majd pedig az új hajtások megjelenésekor szükséges. Ehhez ajánlom a Kiskertész Virágözönt ⇒
Hullik a mikulásvirág levele! Megnyugtatlak, hogy ez így van rendben: január végén, február elején a mikulásvirág az összes levelét lehullajtja. Ez egy természetes folyamat, ilyenkor pihenésre van szüksége. Ebben az időszakban már nem szükséges tápoldatozni.
Tavasszal elvirágzás után, vágjuk vissza 10-15 cm-re növényünket. Ahhoz, hogy az új hajtások megjelenjenek a mikulásvirág öntözését kell megfogni fokozatos csökkentéssel, illetve az öntözések gyakoriságának mérsékelésével egészen májusig. 6-8 hét ez az időszak, és mikor megjelennek az új hajtások, kezdjük el ismét gyakrabban öntözni és tápoldatozni növényünket.
A fagyveszély elmúltával ki is ültethetjük mikulásvirágunkat egy védett, napos helyre a fák, vagy bokrok tövébe. Augusztus közepéig a hajtásvégeket visszavághatjuk, hogy elősegítsük az új hajtáselágazások képződését, azaz az intenzívebb bokrosodást. Nyár végére már szép méregzöld levelű növényünk díszíti kertünket. Szeptemberig maradhat kint a szabadban, azonban az ősz beköszöntével hozzuk be a beltérbe.
A mikulásvirág egy rövidnappalos növény. Szeptemberben - már beltérben - fogjuk vissza az öntözést és biztosítsuk számára a világos nappalokon a 15-20°C-ot. Ahhoz, hogy télre bepirosodjanak a mikulásvirág levelei, meg kell hosszabbítanunk a sötét órák számát. Októberben, napi 14 órán át tartsuk sötétbe a növényt. Kétféleképpen is megtehetjük ezt: egy teljesen sötét helyiségbe tesszük este 5-6 órakkor a mikulásvirágot és másnap 7-8 óra körül visszatesszük a helyére, vagy az is jó megoldás, ha ebben az időszakban letakarjuk egy kartondobozzal.
Ebben az időszakban a mikulásvirág öntözésének számát és a tápoldat mennyiségét is növeljük. Amikor a fellevelek kezdenek beszíneződni, csökkenthetjük a sötétség időtartamát.
Ha betartjuk ezeket a lépéseket, mikulásvirágunk piros leveleivel a következő évben is szép dísze lesz a téli ünnepeknek.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.