A mandula lombozatát károsító legfontosabb betegség, gyakran nagymértékű levélfelület-veszteséget okoz. Felszaporodására elsősorban párás és csapadékos időben kell számítani. A lomblevelek mellett a még nem fásodott hajtásrészeket is károsítja.
A leveleken kezdetben sötét, lilás színű foltok jelennek meg. A foltok közepe idővel beszárad, és szabályos (általában kör) alakban kiseik a levéllemezből. Mandulán jellegzetes tünet a levélszél karéjossá válása is. A fertőzött levelek gyakran idő előtt színesednek és lehullanak. A tünetek a vesszőkön és a terméskezdeményeken barnás, parásodó foltok formájában jelennek meg.
A betegség számára kedvező környezeti feltételek (párás, csapadékos időjárás) esetén foltbetegségek elleni szerekkel, kéthetes fordulóval védekezhetünk. Célszerű egy kontakt és egy felszívódó hatóanyag keverékét kijuttatni. Gombabetegségek megelőzésében nagy szerep jut a fertőzött növényi részek eltávolításának, és a tél végi rezes lemosó permetezésnek is.
Mandula
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.