Madárbarát kert – Téli etetés

Madárbarát kert – Téli etetés

A tél közeledtével az egyik legfontosabb feladatunk a kertben, hogy a téli magevő vendégeinknek biztosítsuk az átteleléséhez szükséges élelmet. 

Leggyakoribb vendégeink a széncinegék, akik legelőször fedezik fel az etetőket, majd a sűrű látogatásukat észreveszi a többi madárfaj is. Az etetőket gyakran látogatja a tengelic, zöldike, meggyvágó, kékcinege, házi veréb, mezei veréb, stb. Az erdeipinty, a fenyőpinty és a balkáni gerle inkább a földről csipegetnek. Ha odaszoknak a kertünkbe a madarak, akkor hamarosan megjelenhetnek a ragadozó madarak is, mint a karvaly és héja, de ők is a természet részei, ezért ne zavarjuk őket!

Hová tegyük a madáretetőt

Első feladatunk, hogy megtaláljuk az etető megfelelő helyét. Legfontosabb szempont, hogy a kisebb a ragadozók, macskák ne tudják elérni az etetőt. Olyan helyen helyezzük el, ahol meg tudjuk őket figyelni, így egész télen gyönyörködhetünk ezekben a kis élőlényekben. Az etetőket meg is vásárolhatjuk a boltokban, de akár otthon is elkészíthetjük. Lehetőleg minél nagyobb legyen, így ritkábban kell újratölteni. A madáretetést novemberben kezdjük el és február végéig, márciusig folyamatosan fordítsunk rá figyelmet! Ha elkezdjük az etetést és odaszoknak a madarak, akkor a tél végéig kitartóan foglalkozzunk az utánpótlásról!

 

Mivel etessük a madarakat?

 

•    Napraforgómag: Könnyen beszerezhető, olcsó élelemforrás. Kisebb szemű, feketehéjú napraforgómagot vásároljunk, minden madár szereti.

•    Egyéb olajos magvak: köles, tökmag, lenmag, tört dió, mandula, földimogyoró, mogyoró

•    Almát kiszúrhatunk az ágak végére, amelyet a rigók és a harkályok is szívesen fogyasztják.

•    Darált kukoricát kiszórhatunk az etető alá a galamboknak, gerléknek és a verebeknek.

•    Marhafaggyút, vagy vajat kenhetünk a fák kérgeinek repedéseibe.

•    Madárkalácsot, vagy cinegegolyót vehetünk a boltokban, de akár otthon is elkészíthetjük. Tulajdonképpen marhafaggyúba, vagy zsírba gyúrt olajos, és gabonamagvak, amelyet a madarak ki tudnak csipegetni.

•    A tél során mindig gondoskodjunk a vízről, amelyre ugyanolyan szüksége van a madaraknak!

 

Mit ne adjunk a madaraknak?

 

•    Sós, vagy füstölt szalonnát, kolbászt

•    Sós, olajos magvakat

•  Kekszet, kenyeret, morzsát ne adjunk nekik, mert a nedvesség hatására megpenészedhetnek, amelyek árthatnak a madaraknak.

•    Penészes, piszkos élelmiszert

 

 

 

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.