Hazánkban a bagolylepkék számos faja fordul elő. Ezek változatos, a fajra jellemző nagyságúak (általában 2-6 cm a szárnyfesztávolságuk), színűek. Első pár szárnyuk háromszög alakú és a fajra jellemző rajzolat látható rajtuk. Több tápnövényű fajok. Általában éjjeli életmódot folytatnak a lepkék és a hernyók is, a nappali fény elől elrejtőznek.
Gyapottok-bagolylepke
(Kép forrása: commons.wikimedia.org, szerző: Didier Descowens)
A kép forrása: wikimedia.org, Eric Sylvestre
Gamma bagolylepke
Kép forrása: wikipedia.org, Olaf Leillinger
Kárkép
A bagolylepkék hernyói általában a leveleket, a virágokat és a termést rágják. Fiatalabb növényeknél akár tarrágást is okozhatnak, idősebb növényeknél a levélereket meghagyva táplálkoznak.
Védekezés/Megelőzés
Május végén, június elején feromon csapdákkal követhetjük nyomon a megjelenésüket, majd a tojásrakás és lárvakelés kezdeti szakaszában kezdjük a védekezést ellenük.
Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!
Kultúra:
Uborka
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.