A kukoricamoly egy Amerikából behurcolt kártevő, Magyarországon évente 1-2 nemzedéke fejlődik ki. Az első nemzedék májustól, míg a második július végétől károsít. Szaporodásának kedvez a meleg, párás időjárás. A hernyók a kukorica szárában telelnek.
Kukoricamoly
Kárkép
A kikelő lárvák kezdetben a leveleket hámozgatják, majd befúrják magukat a növény szárába, ahol járatokat készítenek. Kártételük következtében a növény tápanyagellátása akadozhat, a sok járat a kukorica szártöréséhez vezethet, és az okozott sérülések nyomán utat adnak a kórokozók megtelepedésének. Gyarkan előfordul, hogy a csövet is károsítják. A kukoricamoly által megtámadott növények szárain, a levelek tövében apró lyukakat és rágcsálékot figyelhetünk meg.
Védekezés/Megelőzés
Betakarítást követően a növényi maradványokat távolítsuk el vagy mélyen forgassuk a talajba. Rajzását figyelve, a kikelő lárvák ellen vegyszeresen védekezzünk.
Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!
A fő kép forrása: Agrofórum
Kultúra:
Csemegekukorica
A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.
A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.