Elsősorban a hosszú és meleg, csapadékos őszi időjárás kedvez jelentős mértékű felszaporodásának.
A tojásból kelő hernyók tavasszal teljes mértékben képesek táplálkozásuk során a rügyeket kirágni, majd később pedig a bimbókat is, illetve a virágokat egyaránt képesek felélni. A friss hajtásokból készített sodratokban szövedék védelme alatt élnek, melyet csak az éjszaka folyamán hagynak el és szabálytalan, lyukas, karéjozott leveleket hagynak maguk után. Jelentős egyedszám esetében akár képesek tarrágást is okozni, a növényeket teljesen felkopaszítani. A lomjuktól megfosztott fák kondíciójának romlása által termőképessége, betegségekre való fogékonysága is nagymértékben lecsökken. A kártevőnek évente egy nemzedéke van, melynek rajzása késő őszre tehető, majd pedig tojás alakban telel át.
A kis téliaraszoló rejtettebb életmódja miatt, a tavaszi időszakban rendszerint több védekezésre is szükség lehet. Érdemes legalább két alkalommal 5–10 napos időközökkel megismételni a permetezést (Laser Duplo, 2 ml /10 l víz dózisban). Továbbá a nyáron végzett talajmunkákkal, júniusban, a talajban fejlődő bábok számát gyéríthetjük sikeresen.
Áfonya
A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.
A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.