Inváziós poloskák a kertünkben

Inváziós poloskák a kertünkben

Itt van az ősz és a hírek ismét a „poloskainváziótól” hangosak. Ott vannak mindenhol: eleinte a napsütötte házfalakon gyülekeznek, majd igyekeznek valamilyen védett zugba bepréselni magukat még a téli fagyok megérkezte előtt. Tudjuk, hogy van a „zöld” meg a „barna” poloska, és hogy tömeges jelenlétük nagyon zavaró, sok esetben még az éttermek kerthelyiségeit is idő előtt be kell zárni miattuk. Kevés szó esik viszont arról, hogy ez a két inváziós poloskafaj - és akkor nevezzük nevén is őket: a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) - komoly kertészeti kártevő is egyben. Ismerkedjünk meg kicsit részletesebben életmódjukkal, kártételükkel és a védekezés lehetőségeivel!

 

Poloska fejlődése és kártétele


Magyarországra elsőként a zöld vándorpoloska érkezett a 2000-es évek elején. Eredetileg mediterrán faj, de az éghajlatváltozás következtében már nálunk is sikeresen áttelel imágó alakban. A kifejlett egyed élénk fűzöld színű, nagyjából 1,5 cm testhosszúságú. Öt lárvastádiuma van, ezek minden vedléssel egyre nagyobb méretűek lesznek, és kezdetben teljesen fekete testszínükön egyre több zöld és piros mintázat figyelhető meg. Hazánkban általában két nemzedéke fejlődik, az első tömeges rajzása június közepén, a másodiké augusztus-szeptemberben van. 
Az ázsiai márványospoloska a 2010-es években érkezett Magyarországra, és szinte nyomban tömegessé vált, napjainkban ez a faj okozza a legtöbb problémát. Az imágó nagyjából 1,5 cm hosszúságú, barnás-márványos mintázatú, innen is kapta magyar nevét. Nagyon hasonlít az őshonos bencepoloskára (Rhaphigaster nebulosa), de ez utóbbi hasi lemezén egy nagy, előremeredő tüskeszerű nyúlvány van, ez alapján könnyedén megkülönböztethetők. Az ázsiai márványospoloskának is 5, jellegzetesen szögletes testű, barnás színű lárvastádiuma van. Hazánkban ez a faj is sikerrel áttelel, időjárás függvényében évente 1 vagy 2 nemzedéke fejlődik.

Bencepoloska 

Bencepoloska

Márványpoloska

Márványpoloska

Zöld vándorpoloska

Zöld vándorpoloska

 

A poloskák fő rajzási ideje a kora őszi időszakra tehető


Hazánkban mindkét poloskafaj inváziós fajként viselkedik: természetes ellenség hiányában tömeges rajzásuk tapasztalható szinte minden évben. Szélsőségesen polifág fajok, gyakorlatilag az összes kertben termesztett zöldség és gyümölcstermő növényt károsíthatják. Legkedveltebb tápnövényeik a konyhakertben a zöldbab, paradicsom, paprika, csemegekukorica, alma és körte. Már a kis lárvák is károsítanak: szipókájukat a fejlődő és az érésben lévő termésekbe szúrva szívogatják a növényi nedveket. Szívogatásuk hatására a termésen csillag alakú foltok jelennek meg, romlik a termés íze és beltartalmi értékei, a szúrás helyén gyakran kórokozó gombák is behatolnak, amik aztán a termés gyors elrohadását okozzák. Gyümölcsökön a szúrás gyakran nem hagy feltűnő foltot a termés héján, azonban a terméshús mélyen, gyakran egészen a magházig bebarnul és fogyaszthatatlanná válik.

Zöld vándorpoloska lárva

 

Hogyan védekezzünk poloska ellen a kertben?

Láthatjuk tehát, hogy a poloskák elleni védekezés a sikeres kiskerti termesztés fontos lépése lett. A két faj eltérő életmódja miatt azonban kicsit eltérő védekezési startégiát kell alkalmaznunk ellenük. A zöld vándorpoloskának csak a kifejlett egyedei mozognak aktívan egyik tápnövényről a másikra, így a védekezés a két rajzási időszakban (június és augusztus-szeptember) egy-egy jól időzített permetezéssel megoldható. Ezzel szemben az ázsiai márványospoloska lárvái is aktívan vándorolnak a tápnövények között, így az őszi időszakban általában több permetezés is szükségessé válhat, mivel az elpusztított egyedek helyét hamarosan új poloskák foglalják el, melyek általában a kertünkkel szomszédos bokros-gyomos területekről tudnak áttelepülni. Szerencsére mindkét poloskafaj nagyon érzékeny mind a kontakt (Full 5 CS, K1, Sherpa 100 EC) mind a felszívódó (Spilan 20 SG) idegrendszert blokkoló rovarölőszerekre, így egy kezelés általában 100%-os pusztulást okoz a poloskapopulációban. A lakásba vagy fészerbe telelőre vonuló egyedek ellen Bio-Perm rovarölővel védekezhetünk. A növényvédőszerek címkéjén található utasításokat mindig szigorúan tartsuk be, így óvva magunk és környezetünk egészségét!
 

 

Poloska kártétele gyümölcsösben és zöldségesben

poloska kártétele szőlőn, barna besüppedő foltpoloska és kártétele cseresznye termésen

Poloska kártétele szőlőn, és cseresznye termésen

poloska kártétele kukoricánpoloska kártétele zöld paradicsom termésen

Poloska kártétele kukoricán és még zöld paradicsom termésen

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: