Gubacsatka fajok

Gubacsatka fajok

A gubacsatkák mikroszkópikus méretű fajok. Szúró-szívó szájszervükkel idéznek elő kárt a növényekben. Szövedéket nem képeznek. Évente több nemzedékük fejlődik. A gubacsatkák közül az almatermésűeken az almatermésűek levélatkája fordul.

 

Kárkép

Rügypattanást követően vagy a vegetációs időszak későbbi szakaszában találkozhatunk a gubacsatkák kártételével. Általában levelek torzulását, barnulását, a fiatal hajtások seprűsödését idézik elő. A gyümölcsöt is megtámadhatják, szívogatásuk nyomán a felülete parásodik. A birsen károsító birs-gubacsatka a leveleken himlőhöz hasonló foltokat hoz létre, melyek kezdetben sárgás színűek, majd később elfeketednek.

 

Védekezés/Megelőzés

Rügyfakadáskor, a telelőhelyről előjövő atkák ellen elegendő évente egyszer védekezni. A lemosópermetezéssel is csökkenthetjük a megjelenő egyedek számát.

Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!

 

 

Kultúra:

Birs

Megoldás bio kertészek részére:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.