Gnomónia

Gnomónia

A dió egyik legjelentősebb betegsége, mely akár idő előtti lombhullást, valamint a termések foltosodását is okozhatja, főként esős, csapadékos évjáratban.

 

Dió gnomónia kórképe

A leveleken és a terméseken egyaránt kialakulhat a fertőzés. A leveleken pár mm nagyságú kör alakú foltok képződnek, melyek barna szegélyűek, közepük pedig idővel kiszürkül, és bennük a kórokozó fekete szaporítóképletei is megjelennek fekete pontok formájában. A levélnyélen, hajtáson hosszúkásak, besüppedtek foltok képződnek a betegség nyomán. A dió zöld burkán is kör alakú foltok képződnek, melyek idővel elfeketedhetnek, viszont a kórokozó a termésbe nem hatol be.

gnomónia diólevélen gnomónia diótermésen

Megelőzés gnomónia ellen

A kórokozó elleni védekezés alapját a megelőzés képezi, vagyis áttelelésének megakadályozása a beteg növényi maradványok összegyűjtésével és megsemmisítésével, valamint a lemosó kezelések elvégzésének réztartalmú készítményekkel egyaránt kiemelt szerepe van. A terjedésnek kedvező esős időjárás következtében érdemes kémiai védekezést is alkalmazni pl. hatóanyagú készítménnyel.  

 

 

 

 

Kultúra:

Dió

Megoldás bio kertészek részére:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.